Jak obliczyć ładowność kampera i uniknąć przeciążenia

Załadunek subkompaktowego hatchbacka pudłami płytek ceramicznych z Home Depot to szybka lekcja fizyki. Ładujesz trzy lub cztery ciężkie pudła, tylne zawieszenie uderza w zderzaki, zderzak dotyka asfaltu, a przód samochodu podnosi się. To oczywiste. Twój mały samochód nie został zaprojektowany do radzenia sobie z tego rodzaju nadużyciami. Nawet pickup lub SUV w końcu wykaże oznaki przeciążenia. Aby tył dużego podwozia się zapadł, potrzebny jest znacznie większy ciężar.

Teraz wyobraź sobie samochód kempingowy.

Załaduj dziesiątki pudeł z płytkami do ogromnego kampera klasy A i nic się nie zmieni. Rozliczenie pozostanie niezmienione. Zawieszenie nie będzie narzekać. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że nosisz dodatkowe 1000 funtów, dopóki nie będzie za późno. Takie jest niebezpieczeństwo pojazdów rekreacyjnych (RV). Zaprojektowane są do przenoszenia ogromnych ładunków, co oznacza, że ​​ukrywają swoje ograniczenia, dopóki ich nie przekroczysz.

Jak więc poznać, że przekroczyłeś granicę? Ile to za dużo?

Odpowiedź kryje się w jednej konkretnej liczbie: Nośność (CCC).

To nie jest domysł. Jest to sztywny limit ustalony przez producenta. Przekroczenie tego może skutkować uszkodzeniem konstrukcji, problemami z hamulcami i bardzo nieprzyjemnym czasem na autostradzie. Poniżej znajdują się obliczenia dotyczące bezpieczeństwa.

Wzór na nośność

Aby znaleźć CCC swojego pojazdu kempingowego, należy odjąć wszystko, co nie jest „ładunekem” od całkowitej masy pojazdu. Formuła jest prosta, ale zmienne mają znaczenie.

  1. Zacznij od DMC (dopuszczalna masa całkowita pojazdu).
    Jest to maksymalna bezpieczna masa pojazdu przy pełnym obciążeniu. Użyjmy 20 000 funtów jako podstawowego przykładu.

  2. Odejmij masę pustego pojazdu (UVW).
    UVW to masa samochodu w chwili zjazdu z fabryki, ale przy wyczerpaniu wszystkich płynów. Pełne zbiorniki paliwa, płynu niezamarzającego i oleju.
    Przykład: 14 500 funtów

  3. Odejmij wagę podkładu (SCWR).
    Producent zakłada maksymalną wagę jednego łóżka. Standard wynosi 154 GBP za osobę. Pomnóż tę wartość przez liczbę łóżek.
    Przykład: 6 sztuk x 154 funty = 924 funty

  4. Odejmij wagę propanu (gazu LPG).
    Propan waży 4,2 funta na galon.
    Przykład: zbiornik 12 galonów x 4,2 funta = 50,4 funta

  5. Odejmij wagę świeżej wody.
    Woda waży 8,3 funta na galon.
    Przykład: zbiornik 25 galonów x 8,3 funta = 207,5 funta

  6. Wynik.
    20 000 (GVWR) – 14 500 (UVW) – 924 (SCWR) – 50,4 (propan) – 207,5 (woda) = 4318,1 funta.

Te 4318,1 funta to Twoja nośność. Wszystko inne, co spakujesz – meble, telewizory, ubrania, dodatkowe zbiorniki propanu, dodatkowa świeża woda przekraczająca standardowe napełnienie zbiornika – jest odliczane od tego limitu. Jeśli go przekroczysz, znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji.

Gdzie można znaleźć te numery dla konkretnego pojazdu? Naklejka na słupku drzwi zwykle wskazuje DMC i UVW. Instrukcja obsługi zawiera informacje dotyczące SCWR i rozmiarów zbiorników. Jeżeli nie posiadasz instrukcji, wiarygodnym źródłem będzie witryna producenta. Większość głównych marek publikuje te specyfikacje w Internecie.

Dane dotyczące ładowności pojazdu

Jeśli nie przewozisz ładunku w swoim kamperze, nadal musisz znać swoje ograniczenia. Poniżej znajdują się objętości ładunku dla niektórych modeli głównych producentów. Należy pamiętać, że liczby te reprezentują stopy sześcienne przestrzeni, a nie ograniczenia wagowe.

Ładowność Acury

Rok Modelka Objętość ładunku (ft³)
2006 MDX 81,5
2006 RL 13.1
2006 RSX 25,3
2006 TL 12,5
2006 TSX 13,2
2007 MDX 83,5
2007 RL 13.1
2007 RDX 60,6
2007 TL 12,5
2007 TSX 13,2
2008 MDX 83,5
2008 RL 13.1
2008 RSX 60,6
2008 TL 12,5
2008 TSX 13,2
2009 MDX 83,5
2009 RL 13.1
2009 RSX 60,6
2009 TSX 12,6

Ładowność Audi

Rok Modelka Objętość ładunku (ft³)
2006 A3 54,6
2006 A4 13,4
2006 A6 15,9
2006 A8 14,6
2006 S4 13,4
2006 TT 24,2
2007 A3 54,6
2007 A4 13,4
2007 A6 15,9
2007 A8 14,6
2007 Pytanie 7 88,7
2007 RS4 13,4
2007 S4 13,4
2007 S6 13,9
2007 S8 14,6
2008 A3 54,6
2008 A4 10.2
2008 A5 16.1
2008 A6 15,9
2008 A8 14,6
2008 Pytanie 7 88,7
2008 R8 3,5
2008 RS4 13,4
2008 S4 13,4
2008 S5 16.1
2008 S6 15,9
2008 S8 14,6
2008 TT 8,8
2009 A3 54,6
2009 A4 10.2
2009 A5 16.1
2009 A8 14,6

Buick Space: od sedanów po SUV-y

Oferta na rok 2006 wyraźnie pokazuje, do czego dążył Buick. Miałeś sedany LaCrosse i Lucerne, które oferowały skromną przestrzeń ładunkową 16-17 stóp sześciennych. Nieźle, jeśli chodzi o codzienne dojazdy do pracy, ale zdecydowanie nie do ciągnięcia mebli. Potem był Rainier. Ten samochód połknął 80,1 stóp sześciennych. Rendezvous radził sobie jeszcze lepiej, uzyskując 108,9 stóp sześciennych. Terraza była królem roku 2006 z ogromną powierzchnią 136,5 stóp sześciennych. Jeśli musiałeś przewieźć swój weekendowy sprzęt, kupiłeś Terrazę.

W roku 2007 Buick pozostawił numery sedanów bez zmian. LaCrosse i Lucerna pozostały na poziomie 16 i 17 stóp sześciennych. Rainier i Rendezvous również nie zmienili swoich wartości. Był to okres stagnacji.

Zmiana nastąpiła w 2008 roku wraz z wydaniem Enclave. Ten nowy średniej wielkości SUV oferował 116,2 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej. Dla wielu nabywców zastąpił starsze SUV-y. LaCrosse i Lucperse nadal oferowały 16 i 17 stóp sześciennych.

W roku 2009 wielkość Enklawy nieznacznie spada do 115 stóp sześciennych. Sedany pozostały niezmienione. Buick najwyraźniej stawiał na segment crossoverów/SUV, aby generować sprzedaż. Jeśli szukasz pojemności ładunkowej w Buick Enclave z 2008 r., za tylnymi siedzeniami masz ponad 100 stóp sześciennych.

Cadillac luksusowy i użytkowy

Cadillac gra według innych zasad. W roku 2006 coupe/sedany CTS i CTS-V były ciasne. Otrzymałeś 12,5 stóp sześciennych. Limuzyna DTS typu sedan oferowała nieco więcej przy 18,8 stóp sześciennych. Kabriolet XLR był ciasny 11,6 stóp sześciennych.

Pickupy opowiadały inną historię. Escalade z 2006 r. wyprodukował 104,6 stóp sześciennych. Dłuższa wersja ESV? 131,6 stóp sześciennych. Crossover SRX miał wygodną pojemność 69,5 stóp sześciennych. STS i STS-V oferowały 13,8 stóp sześciennych.

Rok 2007 przyniósł niewielki wzrost Escalade do 108,9 stóp sześciennych, a ESV wzrósł do 137,4 stóp sześciennych. Modele CTS pozostały na poziomie 12,5 stóp sześciennych. SRX zachowuje 69,5 stóp sześciennych.

W roku 2008 wskaźnik CTS nieznacznie wzrósł do 13,6 stóp sześciennych. Wyniki DTS, Escalade i SRX pozostały takie same jak w roku poprzednim. XLR pozostał na poziomie 11,6 stóp sześciennych.

W 2009 roku pojawiła się hybryda Escalade. Co zaskakujące, jego ładowność spadła do 69,5 stóp sześciennych, prawdopodobnie ze względu na rozmieszczenie akumulatorów. W niektórych źródłach SRX również spadł do 13,8 stóp sześciennych, co wydaje się być literówką w oryginalnych danych lub anomalią na określonym poziomie wyposażenia, ale Escalade ESV pozostał niezawodny przy 137,4 stóp sześciennych. Dla sprawdzających pojemność ładunkową Cadillaca Escalade ESV, w późniejszych modelach masz ponad 130 stóp sześciennych.

Chevrolet Volume Kings

Chevrolet miał najmocniejszą pozycję w tej kategorii. Kompaktowy Aveo z 2006 r. oferował 42 stopy sześcienne ze złożonymi siedzeniami. Poziom Cobaltu był niski i wynosił 13,9 stóp sześciennych. Impala oferowała 18,6 stóp sześciennych, podczas gdy Malibu była węższa – 15,4 stóp sześciennych. Wagon Malibu Maxx przełamał schemat, dostarczając 41 stóp sześciennych.

To właśnie w SUV-ach zabłysnął Chevrolet. Equinox zapewnił 68,6 stóp sześciennych. Ciężarówka Express była bestią o 225,1 stopach sześciennych. Hatchback HHR oferował 63,1 stóp sześciennych. TrailBlazer EXT dał 107,4 stóp sześciennych. Maksymalna pojemność minivana Uplander wynosiła 120,1 stóp sześciennych. Corvette coupe była samochodem sportowym z 22,4 stopami sześciennymi przestrzeni bagażowej.

W 2007 roku hatchback Aveo 5 dorównywał staremu Aveo pod względem 42 stóp sześciennych. Równonoc spadła nieznacznie do 67,1 stóp sześciennych. HHR spadł do 57,7 stóp sześciennych, podczas gdy wersja panelowa oferowała 62,7 stóp sześciennych. Ta tabela jako pierwsza zawiera dane dotyczące dużych ciężarówek. Suburban 1500/2500 oferował 137,4 stóp sześciennych. Tahoe oferował 108,9 stóp sześciennych. TrailBlazer miał 80,1 stóp sześciennych.

W 2008 roku większość wskaźników pozostała niezmieniona. Zarówno Malibu Classic, jak i Hybrid miały 15,1–15,4 stóp sześciennych. Do gamy dołącza Tahoe Hybrid o pojemności 108,9 stóp sześciennych. Ciężarówka Express pozostaje królem przestrzeni z 225,1 stopami sześciennymi.

Liczba 22,4 stóp sześciennych Corvetty powróciła w roku 2009. Nowy crossover Traverse wszedł na rynek z 117,5 stopami sześciennymi, wypełniając lukę pomiędzy Equinoxem a dużymi SUV-ami. Suburban i Tahoe miały odpowiednio 137,4 i 108,9 stóp sześciennych. Wszystkie oferowane ciężarówki Express 1500/2500/3500 225,1 stóp sześciennych. Jeśli chcesz poznać ładowność Chevroleta Traverse 2009, masz prawie 120 stóp sześciennych.

Chrysler Minivany i sedany

Chrysler z 2006 roku był mieszanką starzejących się sedanów i przestronnych minivanów. Limuzyny 300 i 300C oferowały 15,6 stóp sześciennych. Kabriolet Crossfire był malutki i miał 6,5 stopy sześciennej. Sebring był mały i miał 11,3 stóp sześciennych.

PT Cruiser był dziwacznym wyborem ze względu na 92,2 stóp sześciennych przestrzeni. Wagon Pacifica oferował 62,7 stóp sześciennych. Minivan Town & Country był ogromny i miał 146,7 stóp sześciennych.

W 2007 roku pojawił się SUV Aspen. Oferował 102,4 stóp sześciennych. PT Cruiser spadł do 62,7 stóp sześciennych. Pacifica wzrosła do 92,2 stóp sześciennych. Sebring nieznacznie urósł do 13,6 stóp sześciennych. Town & Country miało 144 stopy sześcienne. 300 modeli pozostało przy 15,6 stóp sześciennych.

W roku 2008 modele 300 i 300C wzrosły do ​​17,2 stóp sześciennych. Crossfire urósł nieznacznie do 7,6 stóp sześciennych. Wyniki Aspen i PT Cruiser pozostały stabilne. Pojemność Town & Country spadła nieznacznie do 143,8 stóp sześciennych.

W 2009 roku pojawił się Aspen Hybrid i dorównał swojej wersji benzynowej 102,4 stóp sześciennych. Modele 300 spadły z powrotem do 15,6 stóp sześciennych. Pojemność PT Cruisera pozostała 62,7 stóp sześciennych. Town & Country utrzymane 143,8 stóp sześciennych. Dla tych, którzy porównują ładowność Chrysler Town and Country, późniejsze modele oscylowały wokół 144 stóp sześciennych.

Dodge Utility i ciężarówki

Rok 2006 Dodge’a miał dziwny. W pickupach Ram 1500/2500/3500 nie określono wartości bagażnika (co ma sens). Ciężarówka Sprinter Van 2500/3500 oferowała 247 stóp sześciennych. Sprinter Wagon 2500 był ogromny i miał 321 stóp sześciennych. Minivan Grand Caravan oferował 167,9 stóp sześciennych. Karawana była blisko 142,3 stóp sześciennych. SUV Durango miał 102,4 stóp sześciennych. Kombi Magnum było ukrytym klejnotem z **71

Dominacja Forda pod względem wolumenu i luka w segmencie ciężkich samochodów ciężarowych

Linia Forda z tego okresu jest tym, czego potrzebujesz, jeśli potrzebujesz przewieźć prawdziwe meble. Wyjątkiem są tutaj samochody dostawcze serii E. W latach 2006–2009 modele E150, E250 i E350 Super Duty oferowały aż 256,5 stóp sześciennych. Do 2008 roku liczba ta nieznacznie spadła do 230,6 stóp sześciennych w przypadku modeli E150 i E250, ale nadal jest to ten rodzaj objętości, który sprawia, że ​​przestrzeń ładunkowa pickupa wygląda jak pudełko po butach.

Samochody dostawcze serii E oferują w tym okresie największą ładowność spośród podstawowych samochodów ciężarowych i dostawczych Forda, osiągając maksymalną pojemność 256,5 stóp sześciennych w konfiguracjach do pracy i pasażerów.

Samochody osobowe były bardziej ciasne. Pojemność Crown Victoria utrzymywała się na poziomie 20,6 stóp sześciennych do 2007 roku, kiedy to zniknęła z rynku. Fusion był ciasny i oferował zaledwie 15,8 stóp sześciennych, tyle samo co pięciodrzwiowy Taurus o pojemności od 17 do 21,2 stóp sześciennych, w zależności od roku. Jeśli zależało Ci na objętości w sedanie, najlepszym wyborem będzie Five Hundred z pojemnością 21,2 stóp sześciennych.

SUV-y i crossovery zajęły pozycję środkową. Explorer konsekwentnie oferował 85,8 stóp sześciennych. Pojemność Escape wynosiła około 66 stóp sześciennych, a wersja hybrydowa spadła o zaledwie pół stopy do 65,5. Edge wszedł na rynek w 2007 roku z pojemnością 69,6 stóp sześciennych, a w kolejnych latach liczba ta ustabilizowała się na poziomie 69. W latach 2008 i 2009 Taurus X dodał kolejne 85,5 stóp sześciennych przestrzeni.

Pickupy opowiadały inną historię. Ranger miał 18,1 stopy sześciennej w latach 2006 i 2008. Ale spójrz na F150, F250 i F350. W danych jest myślnik. To nie jest literówka. Ford nie podał w tym konkretnym zestawie danych standardowej objętości ładunku dla tych modeli, prawdopodobnie dlatego, że osłony nadwozia, pokrywy bagażnika lub konfiguracje kabiny zmieniły przestrzeń użytkową tak bardzo, że pojedyncza liczba stała się bez znaczenia. Jeśli potrzebujesz pojemności skrzyni ładunkowej pickupa, musisz zmierzyć własne pudło lub zapoznać się ze specyfikacją wykładziny skrzyni ładunkowej. F450 pojawia się także w 2008 roku bez określonej wartości.

Mustang nigdy nie był ciężarówką. Miał pojemność skokową 9,7 stopy sześciennej zarówno w modelach z 2007, jak i 2008 roku. GT z 2006 roku był jeszcze gorszy, oferując zaledwie 1 stopę sześcienną.

Sekwencja furgonetki GMC i pojawienie się Acadii

GMC postąpiło bezpiecznie, wybierając samochody dostawcze Savana. W każdym roku od 2006 do 2009 modele 1500, 2500 i 3500 zapewniały 225,1 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej. Nie wahało się. To się nie zmieniło. Jeśli potrzebujesz pudełka, które pomieści dokładnie tyle, Savana jest Twoją odpowiedzią.

Pickupy Sierra pojawiają się na liście co roku, ale znowu kolumna ładowności jest pusta. Modele Sierra 1500, 2500 i 3500 nie oferują tutaj standardowej figury. Jeśli nie instalujesz specjalnej pokrywy, będziesz musiał sam obliczyć objętość przestrzeni bagażowej.

SUV-y zdominowały portfolio GMC pod względem różnorodności. Rodzina Yukon to miejsce, w którym jest głośność. Yukon XL nieprzerwanie oferował od 45,7 do 45,8 stóp sześciennych przez wszystkie cztery lata. Standardowy wskaźnik w Jukonie zaczynał się od 63,6 w 2006 r., spadł do 60,3 w 2007 r. i utrzymywał się na tym poziomie do 2009 r.

Acadia zadebiutowała w 2007 roku z pojemnością 19,7 stóp sześciennych. Do 2008 roku pojemność wzrosła do 25,5 stóp sześciennych i utrzymała tę wartość w 2009 roku. Ten dramatyczny wzrost sugeruje zmianę stylizacji lub znaczącą zmianę sposobu składania tylnych siedzeń w tym roku modelowym.

Envoy był niezawodnym samochodem, dopóki nie zniknął po 2009 roku, utrzymując stabilną pojemność 43,7 stóp sześciennych. Envoy XL był mniejszy i miał 23,4 stóp sześciennych w 2006 roku.

Opcje hybrydowe pojawiły się na późnym etapie cyklu. Yukon Hybrid przybył w 2008 r. z pojemnością 16,9 stóp sześciennych i zachował tę pojemność w 2009 r. Sierra Hybrid został wprowadzony na rynek w 2009 r., ale podobnie jak jego niehybrydowe odpowiedniki nie miał określonej ładowności.

Kara za hybrydę Hondy i wymiary pilota

Strategia Hondy jest tutaj oczywista: hybrydy poświęcają przestrzeń bagażnika na rzecz akumulatorów. Accord Hybrid miał 11,2 stopy sześciennej w latach 2006 i 2007. Niehybrydowy Accord był lepszy – 12,8 stopy sześciennej w 2006 r., wzrósł do 14 w 2007 r., a następnie spadł do 11,9 w latach 2008 i 2009.

Civic jest wyjątkiem pod względem skoków głośności. W latach 2006 i 2007 oferował odpowiednio 72 i 72,9 stóp sześciennych. To terytorium sedanów, co oznacza, że ​​liczby te mogą uwzględniać składane tylne siedzenia lub mierzyć inny wskaźnik, ale dane przedstawiają je jako całkowitą objętość. Do 2008 roku jego objętość spadła do 35,7 stóp sześciennych. W 2009 roku spadł jeszcze bardziej do 11,5 stóp sześciennych. Ta zmienność sugeruje lifting modelu, który zasadniczo zmienił układ bagażnika. Od 2006 do 2009 roku pojemność Civic Hybrid utrzymywała się na stałym poziomie 11,5 stóp sześciennych.

Minivany i SUV-y zapewniały prawdziwą użyteczność. Odyseja miała 147,4 stóp sześciennych objętości na każdy rok od 2006 do 2009. Ona się nie zmieniła. Pilot oferował 87,6 stóp sześciennych w latach 2006 i 2007, nieznacznie spadając do 87 w 2009 roku.

CR-V był mały w porównaniu do innych, oferując na przestrzeni lat 10,4 stopy sześciennej. Element był większy i miał stałą objętość 74,6 stóp sześciennych.

Fit pojawił się w 2007 roku z pojemnością 41,9 stóp sześciennych i wzrósł do 57,3 w 2009. Pickup Ridgeline miał 41,4 stopy sześciennej w latach 2006–2008, a następnie został usunięty z oferty w 2009 roku.

Małe przedziały nie nadawały się do przewozu ładunku. S2000 oferował zaledwie 5 stóp sześciennych w latach 2006, 2007 i 2008. Insight, hybrydowe coupe, miał 16,3 stóp sześciennych w 2006 r. i 11,5 w 2008 r.

Niszowa pozycja Hummera i brak H3T

Ładowność Hummera była niewielka. H2 oferował 30,7 stóp sześciennych od 2006 do 2009 roku. On się nie zmienił. To była cegła. H3 oferował 29,5 stóp sześciennych w tym samym okresie czterech lat. Również stale.

H3T, odmiana pickupa, pojawił się w 2009 roku, ale nie miał określonej pojemności skokowej. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary H3, jego pojemność ładunkowa była prawdopodobnie znikoma lub znacznie się różniła w zależności od konfiguracji czaszy.

Ograniczenia Hyundaia w wersji podstawowej

Oferta Hyundaia od początku do połowy 2000 roku była niewielka. Accent zaczynał od 12,4 stóp sześciennych w 2006 roku, następnie wzrósł do 15,9 i pozostał na tym poziomie. Pojemność Elantry wzrosła z 13 do 14,2 stóp sześciennych i utrzymała tę wartość w latach 2007 i 2008.

W sedanach było ciasno. Azera miała 16,6 stóp sześciennych. Sonata miała 16,3. Coupe Tiburon miał 14,8. Genesis przybył w 2009 roku z pojemnością 15,9 stóp sześciennych.

Jedynymi miejscami, gdzie można było znaleźć miejsce, były crossovery i minivany. SUV Tucson oferował 22,7 stóp sześciennych nieprzerwanie od 2006 do 2008 roku. Liczba ta wzrosła z 30,5 w 2006 r. do 34,2 w 2007 r., a

Jeep Wrangler Unlimited z lat 2008–2009 dominuje pod względem przestrzeni ładunkowej.

Gama Jeepa od 2006 do 2009 roku opowiada historię użytkowej spójności, z jednym oczywistym wyjątkiem. Dla entuzjastów śledzenia ilości ładunku Jeepa Wranglera Unlimited 2009 liczby są niepodważalne. To nie jest byle jaki Wrangler. Oto Unlimited, masywny czterodrzwiowy brat dwudrzwiowego SUV-a, który pożera miejsce na śniadanie.

W 2006 roku standardowy Wrangler był ciasny. 45,8 stóp sześciennych ze złożonymi siedzeniami. Commander, trzyrzędowy SUV, który nigdy nie znalazł swojej duszy na rynku amerykańskim, oferował 68,7 stóp sześciennych. To więcej niż Grand Cherokee (67,4) i Liberty (69). Ale Liberty jest liderem pod względem objętości w segmencie kompaktowym, osiągając maksymalną pojemność 69 stóp sześciennych.

Rok 2007 przyniósł Compass i Patriot. Pojemność 62,7 stóp sześciennych Patriota jest dobra jak na subkompakt. A co z Compassem? 53,6. Standardowe Wranglery zwiększają objętość do 61,2 stóp sześciennych. Znaczący skok. Dlaczego? Geometria składania tylnych siedzeń. Unlimited pojawił się dopiero w 2008 roku. A kiedy się pojawił, całkowicie zmienił matematykę.

Wrangler Unlimited z 2008 i 2009 roku miał 86,8 stóp sześciennych. Spójrz na ten numer. Przyćmiewa Commandera (68,5), Grand Cherokee (67,4), a nawet Liberty (64,2). To jedyny Jeep w tym zestawie danych, który przekroczył barierę 80 stóp sześciennych. Jeśli potrzebujesz przewieźć kajak, kanapę lub mały motocykl, Unlimited jest jedynym logicznym wyborem. Standardowy Wrangler pozostawał w tyle z wynikiem 61,2. Pogłębia się tutaj różnica między modelami dwudrzwiowymi i czterodrzwiowymi, co udowadnia, że ​​rozstaw osi ma znaczenie przy pakowaniu sprzętu.

Kia Rondo i Sedona oferują ogromną użyteczność

Dane dotyczące przestrzeni ładunkowej Kia za ten okres są nieco chaotyczne. Masz małe sedany z małymi bagażnikami i ogromne minivany, które mogłyby połknąć samochód rodzinny. W dostarczonych surowych danych brakuje pojemności ładunkowej Kia Rondo 2009, ale liczby za lata 2006–2008 mówią prawdziwą historię.

Rondo, często pomijany hybrydowy crossover, oferował 74,4 stóp sześciennych w latach 2007 i 2008. To poważna ilość. Porównaj to z sedanem Optima, który oferował marne 14,8 stóp sześciennych. Rio? 11.9. Widma? 12.2. Liczby te podkreślają ograniczenia rynku sedanów. Jeśli kupisz Kia Borrego z 2009 roku, będziesz mieć pojemność 97,6 stóp sześciennych. To jest SUV. Jest duży. Ma kształt pudełka. Przeznaczony jest do transportu towarów.

Minivan Sedona pozostaje tutaj królem głośności. 141,5 stóp sześciennych w 2006 r., 121,3 w 2007 i 2008 r. Niewiele spada, bo to minivan. Kształt wnętrza nie zmienia się radykalnie z roku na rok. Pojemność Sportage pozostaje niezmieniona i wynosi 66,6 stóp sześciennych. Sorento odzwierciedla to na poziomie 66,4. Ci dwaj są bezpośrednimi konkurentami. Sportage tylko nieznacznie przewyższa Sorento o 0,2 stopy sześciennej. Właściwie błąd zaokrąglenia. Ale dla entuzjastów ten 0,2 ma znaczenie, jeśli mierzysz zgodność dla konkretnego elementu wyposażenia.

Land Rover LR3 i Range Rover definiują luksusową przestrzeń

Dane dotyczące przestrzeni ładunkowej Land Rovera za lata 2006–2009 pokazują, że marka znajduje się w fazie przejściowej. LR3 był koniem pociągowym. Range Rover był luksusowym cruiserem. Range Rover Sport próbował zająć złoty środek.

W latach 2006 i 2007 LR3 oferował 90,3 stóp sześciennych. Range Rover był tuż za nim z wynikiem 74,9. Sport? 71. Liczby te są sekwencyjne. Potem nastąpił rok 2008. Pojemność LR3 spadła do 9,9 stóp sześciennych. Dlaczego? Dane prawdopodobnie odzwierciedlają konfigurację tylnych siedzeń lub zmianę standardu pomiaru. A może trzeci rząd złożony inaczej. W każdym razie 9,9 nie jest wskaźnikiem konkurencyjności dla transportu towarowego. Range Rover spadł do 35,1. Sport pozostał na 71. miejscu.

Kurs poprawiony z 2009 roku. LR3 wrócił do 90,3. Range Rover ustabilizował się na poziomie 74,2. Sport pozostał na poziomie 71. LR2 pojawił się w 2008 r. bez podanych danych liczbowych, a następnie pojawił się w 2009 r. z 58,9 stopami sześciennymi. To kompaktowy, luksusowy crossover. Jest oczywiście mniejszy niż LR3. Różnica między LR3 a Range Roverem wynosi około 16 stóp sześciennych. To dwie duże walizki. Czym się różni wyjazd weekendowy od miesięcznej wyprawy.

Modele hybrydowe i modele Lexusa V8 mają wspólną praktyczną przestrzeń bagażową

Dane Lexusa za lata 2006–2009 pokazują, że marka skupiała się na doskonałości, a nie na wielkości. Sedany są ciasne. SUV-y są przestronne. Hybrydy, szczególnie RX 400h, niezmiennie oferowały 84,7 stóp sześciennych od 2006 do 2008 roku. RX 350, wprowadzony w 2007 roku, zwiększa tę pojemność do 85 stóp sześciennych. Niewielki wzrost. RX 400h jest nieco wyższy, co może odpowiadać za dodatkową przestrzeń.

GX 470 to SUV na bazie ciężarówki. Oferuje 77,5 stóp sześciennych. Stale. LX 470 to pełnowymiarowy, luksusowy SUV. Oferuje 90,4 stóp sześciennych. W 2009 roku pojawił się LX 570 o pojemności 83,1 stóp sześciennych. Zatrzymywać się. To jest spadek. LX 570 заменил 470. У 470 было 90,4. 570 ma 83,1. Dlaczego? Geometria tylnego zawieszenia? Opakowania akumulatorów do hybryd? Nie, LX 570 działa głównie na benzynie. Może to wynikać z umiejscowienia koła zapasowego lub konstrukcji tylnych siedzeń. Jest to zauważalny spadek.

Sedany są malutkie. ES 350 oferuje 14,7 stóp sześciennych. IS 350 i IS 250 oferują 13 stóp sześciennych. Modele GS 350 i GS 450h są jeszcze ciaśniejsze. Pojemność GS 450h spada do 7,5 stóp sześciennych. To miejsce w bagażniku na ubrania na tydzień, a nie sprzęt. LS 460 oferuje 18 stóp sześciennych. SC 430? 8.8. Sportowe auto z malutkim bagażnikiem. RX 350 2008 ma pojemność 38,3 stóp sześciennych przy podniesionych siedzeniach, ale w poprzednich latach – 85. To 85 przy złożonych siedzeniach. Dane za 2008 rok są prawdopodobnie podzielone pomiędzy siedzeniami podniesionymi i opuszczonymi. RX 350 z 2009 r. powraca do 85. Niespójność w raportach jest denerwująca. Но вывод ясен. Kup RX, GX lub LX, jeśli potrzebujesz miejsca. IS i GS są przeznaczone dla kierowców, a nie do przewożenia towarów.

Ogromny produkt Lincoln Navigator dominuje w swoim segmencie

Numery przestrzeni ładunkowej Lincolna są proste. У вас есть sеданы. Masz jednego ogromnego SUV-a. Nawigator — это якорь.

Navigator 2006 oferował 104,8 stóp sześciennych. Mark LT, SUV typu pickup, oferował 47,9. Miejski samochód? 21.1. Zefir? 15.8. sedan LS? 13,5. Sedany nie są ważne do przewozu ładunku. Navigator — это historia.

W 2007 roku pojemność Navigatora nieznacznie spadła do 103,5 stóp sześciennych. MKX przybył z 69 stopami sześciennymi. To crossover średniej wielkości. W samochodzie, w Lincoln MKZ (15,8). Mark LT остался на уровне 47,9.

Rok 2008 powtórzył rok 2007. Navigator pozostał na poziomie 103,5. MKX na 69. MKZ na 15,8. Town Car na ulicy 21,1.

Rok 2009 przyniósł sedana MKS o pojemności 18,7 stóp sześciennych. Navigator podskoczył z powrotem do 104,7 stóp sześciennych. Zawsze przekracza 100 stóp sześciennych. To ogromna liczba. Jest większy niż ładownie większości pełnowymiarowych pickupów, jeśli uwzględni się zakres tonażu i ograniczoną przestrzeń. Navigator to pojazd przeznaczony dla ludzi, ale także do przewozu towarów. Z 69 stopami sześciennymi MKX wygląda jak należy. Konkuruje z Jeepem Grand Cherokee z wynikiem 67,4. Lincoln pokonuje ich tylko nieznacznie. Ale Navigator jest klasą samą w sobie

Ile miejsca faktycznie mieszczą te ciężarówki, SUV-y i coupe?

Kupujesz samochód ze względu na dynamikę jazdy. Opuszczasz hatchbacka, bo na tylne siedzenie możesz wepchnąć kajak. Liczby mówią, czy kajak się tam zmieści. Lub jeśli po prostu przewozisz pudełka z płytami winylowymi.

Patrzymy na objętość przestrzeni ładunkowej w stopach sześciennych. To nie jest objętość całego bagażnika, łącznie z nadkolami. Jest to przestrzeń użytkowa za tylnymi siedzeniami (lub po ich złożeniu, gdzie wskazują na to znaczne skoki liczbowe).

Różnica między sportowym coupe a rodzinnym minivanem to coś więcej niż tylko różnica. To jest otchłań.

Nissan i Pontiac: Polarne rozwiązania użytkowe

Nissan dokładnie wiedział, co robi, wprowadzając Questa z 2006 roku. Oferował on przestrzeń 148,7 stóp sześciennych. To terytorium minivanów. Porównaj to z 350Z. Otrzymujesz 4,1 stopy sześciennej. Mieści się tam jeden kask. Może dwa, jeśli ułożysz je jeden na drugim. Altima znalazła się pośrodku z pojemnością 15,6 stóp sześciennych. Standardowe zadanie dla sedana.

Do 2008 roku Rogue przybył z przestrzenią ładunkową o pojemności 98 stóp sześciennych. Pickup Titan oferował 126 stóp sześciennych w pokazanej tutaj konfiguracji skrzyni ładunkowej. Sedan Versa dał ci 95 stóp sześciennych. Mały samochód z ogromnym bagażnikiem? Tak. Geometria Versy działa przeciwko Tobie. Он высокий. Jest wąsko. Ale głośność jest prawdziwa.

Pontiac grał inaczej. Minivan Montana SV6 miał pojemność 136,5 stóp sześciennych. Jest blisko Nissan Quest. Ale spójrz na Przesilenie. W 2006 roku wyprodukował 3,8 stóp sześciennych. Do 2008 roku było to 5,4. Wciąż wciskasz torbę sportową. Sedan G6 miał pojemność około 11–14 stóp sześciennych. Nic specjalnego. Tylko kufer na zakupy.

SUV Torrent wahał się gwałtownie. W 2006 r. spadło do 68,6 stóp sześciennych. W 2007 r. spadło do 32,2. W 2008 r. wróciło do 68,6. Skąd taki spadek? Prawdopodobnie zmienił się sposób pomiaru przestrzeni za drugim rzędem siedzeń w porównaniu do sytuacji, gdy są one złożone. Zawsze sprawdzaj konfigurację siedzenia.

Porsche, Saab i Subaru: precyzja zamiast objętości

Porsche nie projektuje samochodów z myślą o objętości. W pierwszych latach 911 nie miało określonej przestrzeni ładunkowej, prawdopodobnie ze względu na jej niewielką pojemność. Boxster daje 9,9 stóp sześciennych. Kajman poprawia się nieznacznie do 14,5. Wyjątkiem jest SUV Cayenne o pojemności 62,5 stóp sześciennych. To praktyczne pudełko owinięte w sportowe linie.

Strona Saaba. Sedan 9-3 oferuje jedynie 12,4-15 stóp sześciennych. Malutki. 9-5 trochę więcej – 15,9. Ale SUV 9-7X to bestia. Mieści 80,1 stóp sześciennych. Dzieli platformę z TrailBlazer. Otrzymujesz użyteczność ciężarówki z plakietką Saaba.

Subaru stawia na kombi. Wagon Impreza ma pojemność 61,6 stóp sześciennych. Starsza wersja kombi – 66.2. SUV B9 Tribeca skacze do 74,4. W 2008 r. Tribeca osiągnęła szczyt na poziomie 104 stóp sześciennych. Sedan Outback jest malutki i ma pojemność 11,4 stóp sześciennych. Pojemność wagonu Outback waha się od 33,5 do 98 stóp sześciennych, w zależności od roku i pozycji siedzenia. Forester utrzymuje się na stałym poziomie 68,6 stóp sześciennych. Praktyczny. Niezawodny. Dla niektórych nudne. Skuteczny dla innych.

Suzuki i Scion: Małe paczki, duże niespodzianki

Suzuki XL7 to samochód sypialny. W 2006 r. dostarczał 75,1 stóp sześciennych, a w 2007 r. 95,2. To SUV starej szkoły. Gruby. Способный. Grand Vitara spadła z 24,4 stóp sześciennych do 68,9 stóp sześciennych. SX4 daje 64 stopy sześcienne. Następnie 54. Zmniejsza się. Wymiary się zmieniają.

Firma Scion skupiła się na rynku młodzieżowym. xB to pudełko. W 2006 r. mieścił 43,4 stóp sześciennych. Następnie w 2008 i 2009 r. 69,9. To ogromny skok. Coupe tC ma pojemność 12,8 stóp sześciennych. Żadnych zmian. Hatchback xD oferuje 35,7 stóp sześciennych.

Saturn i Smart: koniec ery

Saturn wypuścił Outlooka w 2007 roku. Miał 115,9 stóp sześciennych. To jest ogromne. Dzielił platformę z Buick Enclave. Minivan Relay osiągnął pojemność 136,5 stóp sześciennych. To samo co Nissan Quest.

SUV VUE był mniejszy. 30,8 stóp sześciennych w 2006 r. Wzrosła do 63,8 w 2007 r., a następnie ponownie spadła do 56,4 w 2008 r. i 29,2 w 2009 r. Kabriolet Sky oferował 5,4 stopy sześciennej. Zmieści się tam kurtka.

smart fortwo dał w 2008 roku 12 stóp sześciennych. To napawa optymizmem. To jest samochód miejski. Jeśli złożysz siedzenia, zmieścisz w nim bagaż podręczny.

Mitsubishi: Królowie użyteczności

Mitsubishi skupiło się na użyteczności. SUV Endeavor wyprodukował 76,4 stóp sześciennych w 2006 r., spadł do 40,7 w 2007 r. i powrócił do 40,7 w 2008 r. Montero był ogromny – w 2006 r. wynosił 91,7 stóp sześciennych.

Outlander zaczynał od 60,3 stóp sześciennych. Następnie 36,2. Następnie wskoczył do 72,6. Pickup Raider oferował w 2006 roku 37,1 stóp sześciennych. Następnie zniknął z listy. Coupe Eclipse miało pojemność 15,7 stóp sześciennych. Stale. Sedan Galant miał 13,3. Lancer był mniejszy – z 11,3 do 11,6.

Minivan Quest pozostaje królem przestrzeni wśród pojazdów innych niż ciężarówki. 148,7 stóp sześciennych. Jeśli chcesz przewieźć lodówkę, wynajmujesz ciężarówkę. Nie po to kupujesz Nissana Questa. Ale na sofę? Wchodzi.

Dlaczego te liczby mają znaczenie

Porównujesz Nissana Quest do smart fortwo. To niesprawiedliwe porównanie. To jest badanie intencji. Jeden przeznaczony jest dla rodzin. Drugi przeznaczony jest do parkowania na Manhattanie.

Porsche Cayenne i Mitsubishi Endeavour oferują podobną przestrzeń (62,5 vs. 76,4). Ale wrażenia z jazdy są zupełnie inne. Za silnik płacisz w Porsche. Płacisz za miejsce w Endeavour.

Kombi Subaru Outback to kompromis. 65,4 do 98 stóp sześciennych. Napęd na wszystkie koła. Prześwit. Robi wszystko dobrze. Nie przewyższa innych szybkością. Nie ma prestiżu marki Cayenne. To po prostu działa.

Pontiac Montana i Saturn Relay to już martwe marki. Ale w latach 2006 i 2007 mieściły one 136,5 stóp sześciennych. To mnóstwo płyt winylowych.

Spójrz na Suzuki XL7. 95,2 stóp sześciennych. To SUV na bazie ciężarówki. Prowadzi się jak łódź. Ale trzyma wszystko.

Nissan GT-R 2009 ma pojemność 8,8 stopy sześciennej. To jest supersamochód. Nie umieszczasz tam ładunku. Ustawiasz tam prędkość. Objętość jest tutaj sprawą drugorzędną.

Scion xB jest bohaterem użytkowym. 69,9 stóp sześciennych. Kształt pudełka. Łatwe ładowanie. Niska cena. Jest to logiczny wybór dla małych firm. Lub dla studenta z wieloma rzeczami.

Pickup Mitsubishi Raider zniknął. Ale kiedy tu był, oferował 37,1 stóp sześciennych. Małe ciało. Nie dla drewna. Dla produktów.

Bagażnik Saaba 9-3 jest malutki. 12,4 do 15 stóp sześciennych. Jeśli potrzebujesz miejsca, kupujesz kombi. 9-5 trochę lepiej. Ale wciąż mały. Saab przedkładał prowadzenie i bezpieczeństwo nad objętość.

Sedan Subaru Impreza WRX STI ma 11 stóp sześciennych. Wersja Wagon ma od 44,4 do 61,6. Wybierz swoją truciznę. Wydajność lub

Duże i małe ciężarówki Toyoty

Spójrz na Siennę z 2009 roku. Mieści 148,9 stóp sześciennych ładunku. To ogromna objętość. Gdybyś zdemontował siedzenia, praktycznie mógłbyś mieszkać na tylnym siedzeniu minivana. Teraz spójrzcie na Priusa z 2009 roku. Oferuje zaledwie 14,4 stóp sześciennych. Mały. Zamknąć.

Oferta Toyoty obejmuje całe spektrum.

Dominuje SUV Sequoia 2006 z pojemnością 128,1 stóp sześciennych. Tuż za nią plasuje się Sienna z pojemnością 148,9 stóp sześciennych. Matrix znajduje się pośrodku i ma pojemność 53,2 stóp sześciennych. To kompaktowy crossover, ale się rozciąga. Corolla sedan jest skromna. 13,6 stóp sześciennych. Wystarczy na kilka toreb sklepowych. Za mało na sofę.

Rok modelowy 2007 przynosi zmiany. Pojemność Highlandera Hybrid wzrasta do 80,6 stóp sześciennych. To duży skok w porównaniu z liczbą 10,5 stóp sześciennych z 2006 roku. Czy inżynierowie ponownie skonfigurowali akumulator? A może po prostu inaczej złożyli siedzenia? Land Cruiser również się powiększa, osiągając 90,8 stóp sześciennych.

W roku 2008 pojemność Highlandera Hybrid ustabilizuje się na poziomie 94,1 stóp sześciennych. Zwykły Highlander osiąga 95,4 stóp sześciennych. Pojemność Sequoia nieznacznie spada do 120,8 stóp sześciennych. Być może dodali izolację akustyczną. Być może nie. Pojemność Matrixa utrzymuje się na stałym poziomie 53,2 stóp sześciennych do 2009 r., kiedy to wzrośnie do 61,5 stóp sześciennych.

Camry Hybrid konsekwentnie skąpi pod względem głośności. 10,6 stóp sześciennych w latach 2007, 2008 i 2009. Jeśli kupisz Camry Hybrid ze względu na ilość miejsca w bagażniku, będziesz zawiedziony. Kup go ze względu na przebieg paliwa (mpg).

Praktyczne podejście Volkswagena

VW gra w inną grę. Wprowadzony na rynek w 2009 roku Routan oferuje 141 stóp sześciennych. To rebadowany Chrysler Pacifica, ale przestrzeń jest niezaprzeczalna. SUV Touareg ma 71 stóp sześciennych. Niezawodny. Przestronny.

Golf GTI to gorący punkt dla entuzjastów. 46 stóp sześciennych w 2007 i 2008 r. Standardowy Golf oferuje 41,8 stóp sześciennych w 2006 r. To nie jest minivan. To jest hot-hatch. Jest miejsce, ale płacisz za obsługę, a nie za objętość.

Passat Wagon to praktyczny wybór. 61,8 stóp sześciennych w latach 2007, 2008 i 2009. Jetta Sport Wagon wzrośnie do 66,9 stóp sześciennych w roku 2009. Jeśli chcesz kombi, Jetta może pokonać Passata w czystej przestrzeni.

Beetle Coupe ma pojemność 27,1 stóp sześciennych. A co z wersją kabrioletową? Marne 5 stóp sześciennych. Nie próbuj mieścić kajaka w kabriolecie Beetle. Złamiesz sobie plecy. Królik oferuje 46 stóp sześciennych. Praktyczny samochód kompaktowy z czasów, gdy praktyczność była ważniejsza niż styl.

Volvo Obszar skandynawski

Volvo skupia się na kombi. V70 miał pojemność 71,4 stóp sześciennych w latach 2006 i 2007. W latach 2008 i 2009 liczba ta wzrosła do 72,1 stóp sześciennych. Wzrost niewielki, ale stały. Crossover kombi XC70 jest podobny. 71,4 stóp sześciennych w 2006 r., 72 stopy sześcienne w 2008 i 2009 r.

Flagowym modelem jest SUV XC90. 84,9 stóp sześciennych w 2006 r. 85,1 stóp sześciennych od 2008 r. Luksusowy SUV, który na pierwszym miejscu stawia użyteczność dla rodziny.

V50 miał pojemność 62,9 stóp sześciennych w 2006 r. W latach 2008 i 2009 spadła nieznacznie do 62,6 stóp sześciennych. Dlaczego? Lepsza izolacja? Cięższe materiały? Sedan S60 ma pojemność 36,5 stóp sześciennych. Standard dla średniej wielkości sedana.

Pojemność hatchbacka C30 wzrosła z 12,9 stóp sześciennych w 2008 r. do 15,3 stóp sześciennych w 2009 r. Niewielki wzrost, ale zauważalny jak na samochód tej wielkości.

Brakujące punkty danych

Zwróć uwagę na kreski dla Tacoma i Tundra w latach 2006, 2007 i 2008. Ciężarówki mierzą ładowność, a nie tylko objętość ładunku. Objętość ciała jest standardowa. Objętość kabiny jest różna. Jednak tych liczb brakuje w zbiorze danych.

Venza 2009 również ma kreskę. Był to nowy model wprowadzony na rynek pod koniec roku. Dane mogły być nieliczne lub niespójne.

Dlaczego to jest ważne?

Nie tylko kupujesz samochód. Kupujesz kontener.

Sequoia ma pojemność 128,1 stóp sześciennych. Prius ma pojemność 14,4 stóp sześciennych. To różnica dziewięciokrotna. Jeśli przenosisz sofę, wygrywa Sequoia. Jeśli dojeżdżasz do pracy, Prius wygrywa.

Skok Highlandera Hybrid z 10,5 do 80,6 stóp sześciennych to najbardziej dramatyczna zmiana na tej liście. Wiąże się to ze znaczącą zmianą w obsłudze trzeciego rzędu siedzeń. Złóż go na płasko i uzyskaj ogromną ilość miejsca. Zostaw to i nie będziesz miał prawie nic.

VW Jetta Sport Wagon

попередня статтяJak pozbyć się zapachu martwego zwierzęcia z silnika i wnętrza samochodu
наступна статтяJak ulepszyć układ hamulcowy, aby uzyskać lepszą skuteczność hamowania