Jak vypočítat nosnost obytného vozu a vyhnout se přetížení

Naložit do subkompaktního hatchbacku krabicemi keramických dlaždic z Home Depot je rychlá lekce fyziky. Naložíte tři nebo čtyři těžké bedny, zadní odpružení narazí na dorazy, nárazník se dotkne asfaltu a předek auta se zvedne. To je zřejmé. Vaše malé auto nebylo navrženo tak, aby zvládlo tento druh zneužívání. Dokonce i pickup nebo SUV nakonec budou vykazovat známky přetížení. Vyžaduje to mnohem větší váhu, aby se zadní část velkého podvozku propadla.

Nyní si představte obytné auto.

Nalož desítky krabic dlaždic do masivního obytného vozu třídy A a nic se nezmění. The clearance will remain unchanged. The suspension won’t complain. Možná si ani neuvědomíte, že nosíte 1000 liber navíc, dokud nebude příliš pozdě. Toto je nebezpečí rekreačních vozidel (RV). Jsou navrženy tak, aby unesly masivní náklady, což znamená, že skryjí své limity, dokud je nepřekročíte.

So how do you know when you’ve crossed the line? kolik je moc?

Odpověď spočívá v jednom konkrétním čísle: Carrying Capacity (CCC).

To není dohad. To je pevný limit stanovený výrobcem. Jeho překročení může vést k poškození konstrukce, problémům s brzdami a velmi nepříjemnému času na dálnici. Below are the calculations behind the safety.

Load capacity formula

Chcete-li zjistit CCC vašeho obytného vozu, musíte od celkové hmotnosti vozidla odečíst vše, co není „zatížení“. The formula is simple, but the variables matter.

  1. Začněte s GVWR (Gross Vehicle Weight Rating).
    Jedná se o maximální bezpečnou hmotnost vozidla při plném zatížení. Let’s use 20,000 pounds as a basic example.

  2. Subtract the empty vehicle weight (UVW).
    UVW je hmotnost vozu, když sjede z výrobní linky, ale se všemi kapalinami na maximum. Full tanks of fuel, antifreeze and oil.
    Příklad: 14 500 liber

  3. Subtract Sleeper Weight Rating (SCWR).
    Výrobce předpokládá maximální hmotnost lůžka. The standard is £154 per person. Multiply this value by the number of beds.
    Příklad: 6 kusů x 154 liber = 924 liber

  4. Subtract the weight of propane (LP gas).
    Propane weighs 4.2 pounds per gallon.
    Příklad: 12 galonová nádrž x 4,2 lb = 50,4 lb

  5. Subtract the weight of fresh water.
    Water weighs 8.3 pounds per gallon.
    Příklad: 25 galonová nádrž x 8,3 lbs = 207,5 lb

  6. Výsledek.
    20 000 (GVWR) – 14 500 (UVW) – 924 (SCWR) – 50,4 (Propan) – 207,5 (Voda) = 4 318,1 lbs.

Těchto 4 318,1 lb je vaše nosná kapacita. Vše ostatní, co si zabalíte – nábytek, televizory, oblečení, další propanové nádrže, extra sladkou vodu nad rámec standardního naplnění nádrže – se odečte z tohoto limitu. Pokud ji překročíte, budete v nebezpečné pozici.

Kde najdete tato čísla pro vaše konkrétní vozidlo? Nálepka na sloupku dveří obvykle označuje GVWR a UVW. Uživatelská příručka obsahuje informace o SCWR a velikostech nádrží. Pokud nemáte manuál, důvěryhodným zdrojem jsou stránky výrobce. Většina velkých značek zveřejňuje tyto specifikace online.

Údaje o nosnosti vozidla

Pokud nevozíte náklad ve svém karavanu, stále musíte znát své limity. Níže jsou uvedeny objemy nákladu pro některé modely od hlavních výrobců. Vezměte prosím na vědomí, že tato čísla představují kubické stopy prostoru a nikoli hmotnostní limity.

Kapacita užitečného zatížení Acura

Rok Model Objem nákladu (ft³)
2006 MDX 81,5
2006 RL 13,1
2006 RSX 25,3
2006 TL 12,5
2006 TSX 13,2
2007 MDX 83,5
2007 RL 13,1
2007 RDX 60,6
2007 TL 12,5
2007 TSX 13,2
2008 MDX 83,5
2008 RL 13,1
2008 RSX 60,6
2008 TL 12,5
2008 TSX 13,2
2009 MDX 83,5
2009 RL 13,1
2009 RSX 60,6
2009 TSX 12,6

Nosnost Audi

Rok Model Objem nákladu (ft³)
2006 A3 54,6
2006 A4 13,4
2006 A6 15,9
2006 A8 14,6
2006 S4 13,4
2006 TT 24,2
2007 A3 54,6
2007 A4 13,4
2007 A6 15,9
2007 A8 14,6
2007 Q7 88,7
2007 RS4 13,4
2007 S4 13,4
2007 S6 13,9
2007 S8 14,6
2008 A3 54,6
2008 A4 10,2
2008 A5 16,1
2008 A6 15,9
2008 A8 14,6
2008 Q7 88,7
2008 R8 3,5
2008 RS4 13,4
2008 S4 13,4
2008 S5 16,1
2008 S6 15,9
2008 S8 14,6
2008 TT 8,8
2009 A3 54,6
2009 A4 10,2
2009 A5 16,1
2009 A8 14,6

Buick Space: Od sedanů po SUV

Sestava z roku 2006 jasně ukazuje, čím Buick chtěl být. Měli jste sedany LaCrosse a Lucerne, které nabízely skromný 16-17 kubických stop nákladového prostoru. Není to špatné na každodenní dojíždění, ale rozhodně ne na tahání nábytku. Pak tu byl Rainier. Tohle auto spolklo 80,1 kubických stop. Rendezvous si vedl ještě lépe s 108,9 kubických stop. Terraza byla králem pro rok 2006 s masivními 136,5 kubických stop. Pokud jste potřebovali tahat své víkendové vybavení, koupili jste si Terrazu.

Pro rok 2007 ponechal Buick čísla sedanů beze změny. LaCrosse a Lucerne zůstaly na 16 a 17 kubických stopách. Rainier a Rendezvous také nezměnili své hodnoty. Bylo to období stagnace.

Posun nastal v roce 2008 s vydáním Enclave. Toto nové SUV střední velikosti nabídlo 116,2 kubických stop nákladového prostoru. U mnoha kupujících nahradila starší SUV v pořadí. LaCrosse a Lucperse nadále nabízely 16 a 17 kubických stop.

Pro rok 2009 číslo Enklávy mírně klesne na 115 kubických stop. Sedany zůstaly beze změny. Buick jasně vsadil na segment crossover/SUV, aby generoval tržby. Pokud hledáte nákladní kapacitu v Buick Enclave 2008, máte za zadními sedadly více než 100 kubických stop.

Cadillac Luxus a užitečnost

Cadillac hrál podle jiných pravidel. Pro rok 2006 byly kupé/sedany CTS a CTS-V stísněné. Získali jste 12,5 kubických stop. Sedan DTS ve stylu limuzíny nabídl o něco více při 18,8 kubických stopách. XLR kabriolet byl těsný 11,6 kubických stop.

Nákladní vozy vyprávěly jiný příběh. V roce 2006 Escalade vyrobila 104,6 kubických stop. Delší verze ESV? 131,6 kubických stop. Crossover SRX seděl na pohodlných 69,5 kubických stopách. STS a STS-V nabízely 13,8 kubických stop.

Rok 2007 přinesl mírný nárůst Escalade na 108,9 kubických stop a ESV se zvýšil na 137,4 kubických stop. Modely CTS zůstaly na 12,5 kubických stopách. SRX si zachovává 69,5 kubických stop.

Pro rok 2008 CTS mírně vzrostl na 13,6 kubických stop. Výkon DTS, Escalade a SRX zůstal stejný jako v předchozím roce. XLR zůstal na 11,6 kubických stopách.

V roce 2009 se objevil Escalade Hybrid. Překvapivě jeho nákladová kapacita klesla na 69,5 kubických stop, pravděpodobně kvůli umístění baterií. SRX také v některých zdrojích klesl na 13,8 kubických stop, což se zdá být překlepem v původních datech nebo anomálií na konkrétní úrovni výbavy, ale Escalade ESV zůstal spolehlivý na 137,4 kubických stop. Pro ty, kteří kontrolují nákladní kapacitu Cadillac Escalade ESV, v novějších modelech máte více než 130 kubických stop.

Chevrolet Volume Kings

Chevrolet měl v této kategorii nejsilnější postavení. Kompakt Aveo z roku 2006 nabízel 42 kubických stop se sklopenými sedadly. Kobalt byl těsný na 13,9 kubických stop. Impala nabízela 18,6 kubických stop, zatímco Malibu bylo těsnější na 15,4 kubických stop. Vůz Malibu Maxx rozbil formu s 41 kubickými stopami.

Právě v SUV Chevrolet zářil. Equinox poskytl 68,6 kubických stop. Nákladní auto Express bylo zvíře s 225,1 kubických stop. Hatchback HHR nabízel 63,1 kubických stop. TrailBlazer EXT dal 107,4 kubických stop. Minivan Uplander dosahoval 120,1 kubických stop. Corvette kupé byl sportovní vůz s 22,4 kubických stop úložného prostoru.

V roce 2007 se hatchback Aveo 5 vyrovnal starému Aveu na 42 kubických stopách. Rovnodennost mírně klesla na 67,1 kubických stop. HHR klesla na 57,7 kubických stop, zatímco verze Panel nabídla 62,7 kubických stop. Tato tabulka je první, která obsahuje údaje pro velká nákladní vozidla. Suburban 1500/2500 nabízel 137,4 kubických stop. Tahoe nabízel 108,9 kubických stop. TrailBlazer měl 80,1 kubických stop.

V roce 2008 se většina ukazatelů nezměnila. Malibu Classic a Hybrid měly oba 15,1–15,4 kubických stop. Tahoe Hybrid se připojuje k řadě s 108,9 kubických stop. Nákladní vůz Express zůstává králem vesmíru s 225,1 kubických stop.

Hodnota 22,4 kubických stop Corvette se vrátila pro rok 2009. Nový crossover Traverse vstoupil do tabulky s 117,5 kubickými stopami, čímž vyplnil mezeru mezi Equinoxem a velkými SUV. Suburban a Tahoe si udržely 137,4 a 108,9 kubických stop. Všechny nákladní vozy Express 1500/2500/3500 nabízejí 225,1 kubických stop. Pokud chcete znát nákladní kapacitu Chevroletu Traverse 2009, máte téměř 120 kubických stop.

Minivany a sedany Chrysler

Chrysler byl v roce 2006 mixem stárnoucích sedanů a prostorných minivanů. Sedany 300 a 300C nabízely 15,6 kubických stop. Kabriolet Crossfire byl malý, měl 6,5 kubických stop. Sebring byl malý, měl 11,3 kubických stop.

PT Cruiser byl svéráznou volbou s 92,2 kubických stop prostoru. Vůz Pacifica nabízel 62,7 kubických stop. Minivan Town & Country byl obrovský, měl 146,7 kubických stop.

V roce 2007 se objevilo SUV Aspen. Nabízel 102,4 kubických stop. PT Cruiser klesl na 62,7 kubických stop. Pacifica vyrostla na 92,2 kubických stop. Sebring mírně narostl na 13,6 kubických stop. Town & Country byla 144 kubických stop. 300 modelů zůstalo na 15,6 kubických stopách.

Pro rok 2008 vzrostly modely 300 a 300C na 17,2 kubických stop. Crossfire mírně narostl na 7,6 kubických stop. Výkon Aspenu a PT Cruiseru zůstal stabilní. Town & Country mírně klesl na 143,8 kubických stop.

V roce 2009 přišel Aspen Hybrid a odpovídal jeho plynové verzi na 102,4 kubických stop. Modely 300 klesly zpět na 15,6 kubických stop. PT Cruiser zůstal na 62,7 kubických stopách. Town & Country udržované 143,8 kubických stop. Pro ty, kteří porovnávali nákladní kapacitu Chrysler Town a Country, se pozdější modely pohybovaly kolem 144 kubických stop.

Dodge Utility and Trucks

Dodge měl divný rok 2006. Snímače Ram 1500/2500/3500 neměly uvedenou hodnotu kufru (což dává smysl). Nákladní automobil Sprinter Van 2500/3500 nabízel 247 kubických stop. Sprinter Wagon 2500 byl masivní s 321 kubickými stopami. Minivan Grand Caravan nabízel 167,9 kubických stop. Karavan byl blízko na 142,3 kubických stop. SUV Durango mělo 102,4 kubických stop. Kombi Magnum bylo skrytým klenotem s **71

Objemová dominance Fordu a mezera mezi těžkými nákladními vozy

Fordova řada z tohoto období je to, co potřebujete, pokud potřebujete přepravit skutečný nábytek. Dodávky řady E jsou zde výjimkou. Od roku 2006 do roku 2009 nabízely modely E150, E250 a E350 Super Duty neuvěřitelných 256,5 kubických stop. Do roku 2008 toto číslo mírně kleslo na 230,6 kubických stop pro E150 a E250, ale stále je to druh objemu, díky kterému nákladový prostor pickupu vypadá jako krabice od bot.

Dodávky řady E nabízejí v tomto období největší kapacitu užitečného zatížení mezi hlavními nákladními a dodávkovými vozy Ford, která dosahuje vrcholu 256,5 kubických stop pro pracovní a osobní konfigurace.

Osobní vozy byly stísněnější. Crown Victoria zůstal na 20,6 kubických stop až do roku 2007, kdy zmizel z trhu. Fusion byl stísněný a nabízel pouhých 15,8 kubických stop, stejně jako pětidveřový Taurus se 17 až 21,2 kubickými stopami v závislosti na ročníku. Pokud jste chtěli objem v sedanu, pět set byl nejlepší volbou s 21,2 kubických stop.

SUV a crossovery zaujímaly střední pozici. Explorer trvale nabízel 85,8 kubických stop. Escape se pohyboval kolem 66 kubických stop, přičemž hybridní verze klesla o pouhou půl stopu na 65,5. Edge vstoupil na trh v roce 2007 s 69,6 kubických stop, což je číslo, které se v následujících letech ustálilo na 69. Taurus X přidal dalších 85,5 kubických stop prostoru v letech 2008 a 2009.

Nákladní vozy vyprávěly jiný příběh. Ranger měl 18,1 kubických stop v letech 2006 a 2008. Ale podívejte se na F150, F250 a F350. V údajích je pomlčka. Nejedná se o překlep. Ford v tomto konkrétním souboru dat neuvedl standardní objem nákladu pro tyto modely, pravděpodobně proto, že kryty karoserie, víka kufru nebo konfigurace kabiny změnily využitelný prostor natolik, že jediné číslo ztratilo smysl. Pokud potřebujete kapacitu nákladního lože pickupu, budete si muset změřit vlastní krabici nebo si prostudovat specifikace ložní vložky. F450 se také objevuje v roce 2008 bez udané hodnoty.

Mustang nikdy nebyl nákladní automobil. Měl výtlak 9,7 kubických stop pro modely 2007 i 2008. 2006 GT bylo ještě horší a nabízelo jen 1 cu.ft.

Sekvence dodávek GMC a vznik Acadie

GMC to s dodávkami Savana hrálo na jistotu. Pro každý rok od roku 2006 do roku 2009 poskytovaly modely 1500, 2500 a 3500 225,1 kubických stop nákladového prostoru. Neváhalo se. Nezměnilo se to. Pokud potřebujete krabici, která pojme právě tolik, Savana je vaše odpověď.

Svozy Sierra se na seznamu objevují každý rok, ale opět je sloupec užitečného zatížení prázdný. Modely Sierra 1500, 2500 a 3500 zde nenabízejí standardní údaj. Pokud neinstalujete konkrétní uzávěr, budete si muset spočítat objem nákladového prostoru sami.

SUV dominovala portfoliu GMC z hlediska rozmanitosti. Rodina Yukonů je tam, kde je objem. Yukon XL byl konzistentní a nabízel mezi 45,7 a 45,8 kubických stop ve všech čtyřech letech. Standardní Yukon začínal na 63,6 v roce 2006, klesl na 60,3 v roce 2007 a zůstal tam až do roku 2009.

Acadia debutovala v roce 2007 s 19,7 kubických stop. Do roku 2008 se rozšířil na 25,5 kubických stop a toto číslo si udrželo i v roce 2009. Tento dramatický nárůst naznačuje restyling nebo významnou změnu ve způsobu sklápění zadních sedadel pro tento modelový rok.

Envoy byl spolehlivý vůz, dokud nezmizel po roce 2009, udržoval si stabilních 43,7 kubických stop. Envoy XL byl menší, v roce 2006 měl 23,4 kubických stop.

Hybridní opce dorazily pozdě v cyklu. Yukon Hybrid dorazil v roce 2008 s 16,9 kubických stop a udržel si tuto kapacitu pro rok 2009. Sierra Hybrid byla představena v roce 2009, ale stejně jako její nehybridní protějšky neměl specifikovanou kapacitu nákladu.

Hybridní penalizace Honda a rozměry pilota

Strategie Hondy je zde zřejmá: hybridy obětují zavazadlový prostor pro baterie. Accord Hybrid měl 11,2 kubických stop v letech 2006 a 2007. Nehybridní Accord byl lepší, v roce 2006 měl 12,8 kubických stop, v roce 2007 vzrostl na 14, v letech 2008 a 2009 pak klesl na 11,9.

Civic je z hlediska objemových náběhů výjimkou. V roce 2006 a 2007 nabízel 72 a 72,9 kubických stop. Toto je území sedanů, což znamená, že tyto údaje mohou zahrnovat sklopná zadní sedadla nebo měřit jinou metriku, ale údaje je uvádějí jako celkový objem. Do roku 2008 se zhroutila na 35,7 kubických stop. V roce 2009 klesla ještě dále na 11,5 kubických stop. Tato volatilita naznačuje facelift modelu, který zásadně změnil uspořádání kufru. Civic Hybrid zůstal v letech 2006 až 2009 konstantní na 11,5 kubických stopách.

Minivany a SUV poskytovaly skutečný užitek. Odyssey měla 147,4 kubických stop objemu za každý rok od roku 2006 do roku 2009. Nezměnila se. Pilot nabízel v letech 2006 a 2007 87,6 kubických stop, v roce 2009 mírně klesl na 87.

CR-V byl ve srovnání s ostatními malý a v průběhu let nabízel 10,4 kubických stop. Element byl větší, s konzistentními 74,6 kubických stop.

Fit přišel v roce 2007 s 41,9 kubických stop a v roce 2009 se rozšířil na 57,3. V letech 2006 až 2008 měl pickup Ridgeline 41,4 kubických stop, poté v roce 2009 vypadl z řady.

Malé oddíly nebyly vhodné pro přepravu nákladu. S2000 nabízel pouhých 5 kubických stop v letech 2006, 2007 a 2008. Insight, hybridní kupé, měl v roce 2006 16,3 kubických stop a v roce 2008 11,5.

Hummerova specializovaná pozice a nedostatek H3T

Kapacita užitečného zatížení Hummeru byla malá. H2 nabízel 30,7 kubických stop od roku 2006 do roku 2009. Nezměnil se. Byla to cihla. H3 nabídl 29,5 kubických stop za stejné čtyřleté období. Také neustále.

H3T, varianta pickupu, se objevila v roce 2009, ale neměla specifikovaný zdvihový objem. Vzhledem k malé velikosti H3 byl objem jeho nákladového prostoru pravděpodobně zanedbatelný nebo se velmi měnil v závislosti na konfiguraci překrytu.

Omezení Hyundai základní úrovně

Nabídka Hyundai na počátku až středního roku 2000 byla malá. Accent začínal na 12,4 kubických stopách v roce 2006, pak vyskočil na 15,9 a tam zůstal. Elantra se zvýšila z 13 na 14,2 kubických stop a toto číslo si udržela v letech 2007 a 2008.

Sedany byly stísněné. Azera měla 16,6 kubických stop. Sonáta měla 16.3. Kupé Tiburon mělo 14,8. Genesis dorazil v roce 2009 s 15,9 kubických stop.

Crossovery a minivany byly jediným místem, kde bylo možné získat prostor. SUV Tucson nabízelo 22,7 kubických stop nepřetržitě od roku 2006 do roku 2008. Santa Fe vzrostl z 30,5 v roce 2006 na 34,2 v roce 2007 a

Jeep Wrangler Unlimited 2008-2009 dominuje specifikacím nákladového prostoru.

Řada Jeep od roku 2006 do roku 2009 vypráví příběh utilitární důslednosti, s jednou zjevnou výjimkou. Pro nadšence, kteří sledují objem nákladu Jeep Wrangler Unlimited z roku 2009, jsou čísla nevyvratitelná. Tohle není jen tak ledajaký Wrangler. Toto je Unlimited, masivní čtyřdveřový sourozenec dvoudveřového SUV, který snídá místo.

V roce 2006 byl standardní Wrangler stísněný. 45,8 kubických stop se složenými sedadly. Commander, třířadé SUV, které nikdy nenašlo svou duši na americkém trhu, nabízelo 68,7 kubických stop. To je více než u Grand Cherokee (67,4) a Liberty (69). Ale Liberty drží korunu naprostého objemu v kompaktním segmentu, který dosahuje vrcholu 69 kubických stop.

Rok 2007 přinesl Compass a Patriot. 62,7 kubických stop Patriotu je dobré pro subkompakt. A co Compass? 53,6. Standardní Wranglery zvyšují objem na 61,2 kubických stop. Výrazný skok. Proč? Geometrie sklopení zadních sedadel. Unlimited se objevil až v roce 2008. A když se objevil, úplně změnil matematiku.

Wrangler Unlimited z let 2008 a 2009 měl 86,8 kubických stop. Podívejte se na toto číslo. Zastíní Commander (68,5), Grand Cherokee (67,4) a dokonce i Liberty (64,2). Toto je jediný Jeep v tomto souboru dat, který prolomil hranici 80 kubických stop. Pokud potřebujete přepravit kajak, gauč nebo malou motorku, Unlimited je jedinou logickou volbou. Standardní Wrangler zaostal s 61,2. Mezera mezi dvoudveřovými a čtyřdveřovými modely je zde rozšířena, což dokazuje, že na rozvoru záleží při balení výbavy.

Kia Rondo a Sedona nabízejí ohromné využití

Údaje o nákladovém prostoru Kia pro toto období jsou trochu chaotické. Máte malé sedany s malinkými kufry a obrovské minivany, které by mohly spolknout rodinné auto. Nákladní kapacita modelu Kia Rondo z roku 2009 v poskytnutých nezpracovaných datech ve skutečnosti chybí, ale čísla za roky 2006–2008 vyprávějí skutečný příběh.

Rondo, často přehlížený crossover hybrid, nabízel v letech 2007 a 2008 74,4 kubických stop. To je vážný objem. Porovnejte to se sedanem Optima, který nabízel ubohých 14,8 kubických stop. Rio? 11.9. Spectra? 12.2. Tato čísla poukazují na omezení trhu sedanů. Pokud si koupíte Kia Borrego z roku 2009, díváte se na 97,6 kubických stop. Tohle je SUV. Je velký. Je krabicového tvaru. Je určen k přepravě zboží.

Objemovým králem zde zůstává minivan Sedona. 141,5 kubických stop v roce 2006. 121,3 v roce 2007 a 2008. Moc to nepadá, protože je to minivan. Tvar interiéru se rok od roku radikálně nemění. Sportage zůstává nezměněn na 66,6 kubických stopách. Sorento to zrcadlí na 66,4. Tito dva jsou přímými konkurenty. Sportage jen okrajově poráží Sorento o 0,2 kubických stop. Vlastně chyba zaokrouhlení. Ale pro nadšence je těch 0,2 důležitých, pokud měříte kompatibilitu pro konkrétní kus zařízení.

Land Rover LR3 a Range Rover definují luxusní prostor

Údaje o nákladovém prostoru Land Roveru z let 2006 až 2009 ukazují značku v přechodu. LR3 byl dříč. Range Rover byl luxusní křižník. Range Rover Sport se snažil obsadit střed.

V letech 2006 a 2007 nabízel LR3 90,3 kubických stop. Range Rover byl těsně za 74,9. Sport? 71. Tato čísla jsou sekvenční. Pak nastal rok 2008. LR3 klesl na 9,9 kubických stop. Proč? Údaje pravděpodobně odrážejí konfiguraci zadních sedadel nebo změnu standardu měření. Nebo možná třetí řada složená jinak. V každém případě 9,9 není konkurenčním ukazatelem pro nákladní dopravu. Range Rover klesl na 35,1. Sport zůstal na 71.

2009 opravený kurz. LR3 je zpět na 90,3. Range Rover se ustálil na 74,2. Sport zůstal na 71. LR2 se objevil v roce 2008 bez uvedených čísel, pak se objevil v roce 2009 s 58,9 kubických stop. Jedná se o kompaktní luxusní crossover. Je samozřejmě menší než LR3. Mezera mezi LR3 a Range Roverem je asi 16 kubických stop. Jedná se o dva velké kufry. Je rozdíl mezi víkendovým výletem a měsíční expedicí.

Hybridní a V8 modely Lexus sdílejí praktický nákladový prostor

Údaje Lexusu z let 2006 až 2009 ukazují, že značka zaměřená spíše na dokonalost než na objem. Sedany jsou stísněné. SUV jsou prostorná. Hybridy, zejména RX 400h, trvale nabízejí 84,7 kubických stop od roku 2006 do roku 2008. RX 350, představený v roce 2007, tento objem zvyšuje na 85 kubických stop. Malý nárůst. RX 400h je o něco vyšší, což může být příčinou většího prostoru.

GX 470 je SUV na bázi nákladních automobilů. Nabízí 77,5 kubických stop. Neustále. LX 470 je plnohodnotné luxusní SUV. Nabízí 90,4 kubických stop. V roce 2009 přišel LX 570 s 83,1 kubických stop. Zastávka. To je pokles. LX 570 nahradila 470. 470 měla 90,4. 570 má 83,1. Proč? Geometrie zadního zavěšení? Balení baterií pro hybridy? Ne, LX 570 jezdí primárně na benzín. Může to být způsobeno umístěním rezervní pneumatiky nebo konstrukcí zadních sedadel. To je znatelný pokles.

Sedany jsou malinké. ES 350 nabízí 14,7 kubických stop. IS 350 a IS 250 nabízejí 13 kubických stop. GS 350 a GS 450h jsou ještě těsnější. GS 450h klesá na 7,5 kubických stop. To je prostor kufru na týdenní oblečení, ne vybavení. LS 460 nabízí 18 kubických stop. SC 430? 8.8. Sportovní auto s malým kufrem. RX 350 z roku 2008 uvádí 38,3 kubických stop se sedadly nahoře, ale předchozí roky uváděly 85. To je 85 se sklopenými sedadly. Údaje za rok 2008 jsou pravděpodobně rozděleny na počet míst nahoru a dolů. RX 350 z roku 2009 se vrací na 85. Nekonzistence v hlášení je otravná. Ale závěr je jasný. Pokud potřebujete prostor, kupte si RX, GX nebo LX. IS a GS jsou určeny pro řidiče, nikoli pro přepravu zboží.

Obrovský objem Lincoln Navigator dominuje svému segmentu

Lincolnova čísla nákladového prostoru jsou jednoduchá. Máte sedany. Máte jedno velké SUV. Navigátor je kotva.

2006 Navigator nabízel 104,8 kubických stop. Mark LT, SUV na bázi pickupu, nabízel 47,9. Městské auto? 21.1. Vánek? 15.8. LS sedan? 13.5. Sedany nejsou důležité pro přepravu nákladu. Navigátor je historie.

V roce 2007 se Navigator mírně snížil na 103,5 kubických stop. MKX dorazil s 69 kubickými stopami. Jedná se o crossover střední velikosti. Je větší než Lincoln MKZ (15,8). Mark LT zůstal na 47,9.

2008 opakoval 2007. Navigátor zůstal na 103,5. MKX v 69. MKZ v 15.8. Městský vůz 21.1.

Rok 2009 přinesl sedan MKS s 18,7 kubických stop. Navigátor vyskočil zpět na 104,7 kubických stop. Vždy přesahuje 100 kubických stop. To je obrovské číslo. Je větší než nákladové prostory většiny plnohodnotných pickupů, když zohledníte tonáž a omezený prostor. Navigátor je vozidlo pro osoby, ale také pro přepravu zboží. S 69 kubickými stopami vypadá MKX jako součást. Soutěží s Jeepem Grand Cherokee na 67,4. Lincoln je poráží jen nepatrně. Ale Navigator je ve své vlastní lize

Kolik místa vlastně pojmou tyto nákladní vozy, SUV a kupé?

Kupujete si auto kvůli jízdní dynamice. Opustíte hatchback, protože můžete strčit kajak na zadní sedadlo. Čísla vám říkají, zda se tam kajak vejde. Nebo pokud jen převážíte krabice vinylových desek.

Díváme se na objem nákladového prostoru v krychlových stopách. To není objem celého kufru včetně podběhů. Jde o využitelný prostor za zadními sedadly (nebo při jejich sklopení, kde tomu nasvědčují výrazné skoky v číslech).

Rozdíl mezi sportovním kupé a rodinným minivanem je víc než jen rozdíl. Tohle je propast.

Nissan a Pontiac: Polar utilitární řešení

Nissan přesně věděl, co dělá s Quest v roce 2006. Nabízel 148,7 kubických stop prostoru. Toto je území minivanů. Porovnejte to s 350Z. Získáte 4,1 kubických stop. Vejde se tam jedna helma. Možná dvě, když je naskládáte na sebe. Altima se umístila uprostřed s 15,6 kubických stop. Standardní úkol pro sedan.

Do roku 2008 dorazil Rogue s 98 kubickými stopami nákladového prostoru. Pickup Titan nabízel 126 kubických stop v konfiguraci nákladového prostoru zobrazené zde. Sedan Versa vám dal 95 kubických stop. Malé auto s velkým kufrem? Ano. Geometrie Versa pracuje proti vám. Je vysoký. Je úzký. Ale objem je skutečný.

Pontiac hrál jinak. Minivan Montana SV6 poskytoval 136,5 kubických stop. Je to blízko Nissan Quest. Ale podívejte se na Slnovrat. V roce 2006 vyrobila 3,8 kubických stop. V roce 2008 to bylo 5.4. Pořád se mačkáš v tašce z posilovny. Sedan G6 se pohyboval kolem 11-14 kubických stop. Nic zvláštního. Jen kufr na potraviny.

Torrent SUV divoce váhal. 68,6 kubických stop v roce 2006. V roce 2007 klesl na 32,2. V roce 2008 se vrátil na 68,6. Proč takový pokles? Způsob měření prostoru za druhou řadou sedadel se oproti jejich sklopení pravděpodobně změnil. Vždy zkontrolujte konfiguraci sedadla.

Porsche, Saab a Subaru: Přesnost místo objemu

Porsche nenavrhuje auta s ohledem na objem. 911 nemá v těchto prvních letech žádný specifikovaný nákladový prostor, pravděpodobně proto, že je nepatrný. Boxster vám dává 9,9 kubických stop. Cayman se mírně zlepšuje na 14,5. Cayenne SUV je výjimkou s 62,5 kubických stop. Jedná se o praktický box zabalený do sportovních linií.

Saab je divný. Sedan 9-3 nabízí pouze 12,4-15 kubických stop. Maličký. 9-5 trochu víc – 15.9. SUV 9-7X je ale bestie. Pojme 80,1 kubických stop. Sdílí platformu s TrailBlazer. Získáte užitečnost náklaďáku s odznakem Saab.

Subaru sází na kombíky. Impreza Wagon pojme 61,6 kubických stop. Starší vůz – 66.2. SUV B9 Tribeca poskočí na 74,4. V roce 2008 dosáhla Tribeca vrcholu na 104 kubických stopách. Sedan Outback je malý, má 11,4 kubických stop. Vůz Outback se pohybuje od 33,5 do 98 kubických stop v závislosti na roce a poloze sedadla. Forester se drží stabilně na 68,6 kubických stopách. Praktický. Spolehlivý. Pro někoho nuda. Efektivní pro ostatní.

Suzuki a Scion: Malé balíčky, velká překvapení

Suzuki XL7 je lůžkový vůz. V roce 2006 poskytuje 75,1 kubických stop. V roce 2007 pak 95,2. Toto je SUV ze staré školy. Objemný. Schopný. Grand Vitara klesá z 24,4 kubických stop na 68,9 kubických stop. SX4 vám dává 64 kubických stop. Pak 54. Klesá. Rozměry se mění.

Scion se zaměřil na trh mládeže. xB je krabice. V roce 2006 má 43,4 kubických stop. V letech 2008 a 2009 pak 69,9. To je obrovský skok. Kupé tC je pevně uzamčeno na 12,8 kubických stopách. Žádné změny. Hatchback xD nabízí 35,7 kubických stop.

Saturn a Smart: Konec jedné éry

Saturn vydal Outlook v roce 2007. Udržel 115,9 kubických stop. Je to obrovské. Sdílela platformu s Buick Enclave. Minivan Relay dosáhl 136,5 kubických stop. Stejně jako Nissan Quest.

SUV VUE bylo menší. 30,8 kubických stop v roce 2006. Zvýšen na 63,8 v roce 2007. Poté opět klesl na 56,4 v roce 2008. A 29,2 v roce 2009. Sky kabriolet nabízel 5,4 kubických stop. Vejde se tam bunda.

smart fortwo dal v roce 2008 12 kubických stop. To je optimistické. Tohle je městské auto. Sklopíte-li sedadla, vmáčknete příruční zavazadlo.

Mitsubishi: Kings of Utility

Mitsubishi se zaměřilo na užitek. SUV Endeavour vyrobilo v roce 2006 76,4 kubických stop. V roce 2007 kleslo na 40,7. V roce 2008 se vrátilo na 40,7. Montero bylo v roce 2006 obrovské s 91,7 kubickými stopami.

Outlander začínal na 60,3 kubických stopách. Poté 36.2. Pak vyskočil na 72,6. Pickup Raider nabízel v roce 2006 37,1 kubických stop. Poté ze seznamu zmizel. Kupé Eclipse mělo objem 15,7 kubických stop. Neustále. Sedan Galant uspořádal 13.3. Lancer byl menší – od 11.3 do 11.6.

Minivan Quest zůstává králem vesmíru mezi těmito nenákladními vozidly. 148,7 kubických stop. Pokud potřebujete přestěhovat lednici, pronajmete si nákladní auto. Za tohle si Nissan Quest nekoupíte. Ale pro pohovku? Vstoupí.

Proč na těchto číslech záleží

Porovnáváte Nissan Quest s chytrou fortwo. To je nespravedlivé srovnání. Toto je studie záměrů. Jeden je určen pro rodiny. Druhý je určen pro parkování na Manhattanu.

Porsche Cayenne a Mitsubishi Endeavour nabízí podobný prostor (62,5 vs. 76,4). Zážitek z jízdy je ale úplně jiný. V Porsche platíte za motor. V Endeavour platíte za prostor.

Kombi Subaru Outback je kompromisem. 65,4 až 98 kubických stop. Pohon všech kol. Světlá výška. Všechno dělá dobře. Rychlostí nepředčí ostatní. Nemá prestiž značky Cayenne. Prostě to funguje.

Pontiac Montana a Saturn Relay jsou nyní mrtvé značky. Ale v letech 2006 a 2007 držely 136,5 kubických stop. To je spousta vinylových desek.

Podívejte se na Suzuki XL7. 95,2 kubických stop. Jedná se o SUV na bázi nákladních automobilů. Ovládá se jako loďka. Ale drží všechno.

Nissan GT-R z roku 2009 nabízí 8,8 kubických stop. Tohle je superauto. Nenaložíš tam zátěž. Dáš tam rychlost. Hlasitost je zde vedlejší.

Scion xB je užitečný hrdina. 69,9 kubických stop. Tvar krabice. Snadné nakládání. Nízká cena. Pro malé podniky je to logická volba. Nebo pro studenta se spoustou věcí.

Pickup Mitsubishi Raider zmizel. Ale když to bylo tady, nabízelo to 37,1 kubických stop. Malé tělo. Ne na dřevo. Pro produkty.

Kufr Saabu 9-3 je malinký. 12,4 až 15 kubických stop. Pokud potřebujete místo, koupíte si kombi. 9-5 trochu lepší. Ale pořád malý. Saab upřednostnil manipulaci a bezpečnost před objemem.

Sedan Subaru Impreza WRX STI má 11 kubických stop. Verze Wagon má od 44,4 do 61,6. Vyberte si jed. Výkon resp

Velké a malé nákladní vozy Toyota

Podívejte se na Siennu 2009. Pojme 148,9 kubických stop nákladu. To je obrovský objem. Pokud byste odstranili sedadla, mohli byste prakticky bydlet na zadním sedadle minivanu. Nyní se podívejte na Prius 2009. Nabízí pouhých 14,4 kubických stop. Malý. Blízko.

Řada Toyota pokrývá celé spektrum.

SUV Sequoia z roku 2006 dominuje s 128,1 kubických stop. Těsně následuje Sienna se 148,9 kubickými stopami. Matrix sedí uprostřed s 53,2 kubických stop. Je to kompaktní crossover, ale táhne se. Corolla sedan je skromná. 13,6 kubických stop. Vystačí na několik tašek z obchodu s potravinami. Na pohovku nestačí.

Modelový rok 2007 přináší změny. Highlander Hybrid se zvětší na 80,6 kubických stop. To je velký skok oproti hodnotě 10,5 kubických stop z roku 2006. Překonfigurovali inženýři baterii? Nebo jen jinak sklápěli sedačky? Land Cruiser se také rozšiřuje a dosahuje 90,8 kubických stop.

Pro rok 2008 se Highlander Hybrid stabilizuje na 94,1 kubických stopách. Běžný Highlander dosahuje 95,4 kubických stop. Sequoia mírně klesá na 120,8 kubických stop. Možná přidali zvukovou izolaci. Možná ne. Matrix zůstává stabilní na 53,2 kubických stopách až do roku 2009, kdy se rozšíří na 61,5 kubických stop.

Camry Hybrid je neustále skoupý na objem. 10,6 kubických stop v letech 2007, 2008 a 2009. Pokud si Camry Hybrid koupíte kvůli jeho zavazadlovému prostoru, budete zklamáni. Kupte si ho za najeté kilometry paliva (mpg).

Praktický přístup Volkswagenu

VW hraje jinou hru. Routan, představený v roce 2009, nabízí 141 kubických stop. Je to přeznačený Chrysler Pacifica, ale prostor je nepopiratelný. SUV Touareg pojme 71 kubických stop. Spolehlivý. Prostorný.

Golf GTI je horkým místem pro nadšence. 46 kubických stop v roce 2007 a 2008. Standardní Golf nabízí 41,8 kubických stop v roce 2006. Toto není minivan. Toto je hot hatch. Prostor je, ale platíte za manipulaci, ne za objem.

Passat Wagon je praktickou volbou. 61,8 kubických stop v letech 2007, 2008 a 2009. Jetta Sport Wagon se pro rok 2009 zvýší na 66,9 kubických stop. Pokud chcete kombi, Jetta může porazit Passat v naprostém prostoru.

Beetle Coupe pojme 27,1 kubických stop. A co verze kabriolet? Ubohých 5 krychlových stop. Nesnažte se napasovat svůj kajak do kabrioletu Beetle. Zlomíš si záda. Králík nabízí 46 kubických stop. Praktický kompaktní vůz z doby, kdy byla praktičnost důležitější než styl.

skandinávská oblast Volvo

Volvo se zaměřuje na kombíky. V70 má 71,4 kubických stop v letech 2006 a 2007. To se zvýší na 72,1 kubických stop pro roky 2008 a 2009. Malý nárůst, ale konzistentní. Crossover kombi XC70 je na tom podobně. 71,4 kubických stop v roce 2006, 72 kubických stop v letech 2008 a 2009.

SUV XC90 je vlajkovou lodí. 84,9 kubických stop v roce 2006. 85,1 kubických stop od roku 2008. Luxusní SUV, které klade rodinný užitek na první místo.

V50 má v roce 2006 objem 62,9 kubických stop. V letech 2008 a 2009 mírně klesl na 62,6 kubických stop. Proč? Lepší izolace? Těžší materiály? Sedan S60 pojme 36,5 kubických stop. Standard pro sedan střední třídy.

Hatchback C30 se zvýšil z 12,9 kubických stop v roce 2008 na 15,3 kubických stop v roce 2009. Malý nárůst, ale u vozu této velikosti znatelný.

Chybí datové body

Všimněte si pomlček pro Tacoma a Tundra v letech 2006, 2007 a 2008. Nákladní vozy měří nosnost, nejen objem nákladu. Objem těla je standardní. Objem kabiny se liší. Tato čísla však v souboru dat chybí.

2009 Venza má také pomlčku. Jednalo se o nový model uvedený na trh koncem roku. Data mohla být řídká nebo nekonzistentní.

Proč je to důležité?

Nekupujete jen auto. Koupíte si kontejner.

Sequoia má objem 128,1 kubických stop. Prius pojme 14,4 kubických stop. To je devítinásobný rozdíl. Pokud stěhujete pohovku, vyhrává Sequoia. Pokud dojíždíte do práce, Prius vyhrává.

Skok Highlander Hybrid z 10,5 na 80,6 kubických stop je nejdramatičtějším posunem na tomto seznamu. Jde o výraznou změnu v zacházení se třetí řadou sedadel. Složte jej naplocho a máte obrovské množství prostoru. Nechte toho a nebudete mít téměř nic.

VW Jetta Sport Wagon

попередня статтяJak se zbavit zápachu mrtvého zvířete v motoru a interiéru auta
наступна статтяJak vylepšit svůj brzdový systém pro lepší brzdný výkon