Porozumění hodnocení hmotnosti nápravy (GAWR): Proč je limit zatížení nápravy vašeho vozidla důležitější než výkon motoru

Základy asi znáte. Chápete, co znamenají čísla 0-60 mph. Znáte nákladový prostor v krychlových stopách a spotřebu paliva na dálnici (MPG). Vozy vybíráte na základě charakteristik, jako je výkon a točivý moment. Právě tato čísla vás přivedou do showroomu prodejce.

Existuje však jeden ukazatel, který je často ignorován. Nepadne do oka. V reklamních brožurách se neobjevuje. Toto je celková hmotnost na nápravu nebo GAWR.

Ignorujte to na vlastní nebezpečí.

Nejde o to, jak rychle dokážete jet. Jde o to, zda zůstanete na cestě. Každé vozidlo, od kompaktního sedanu po obytný vůz třídy A, má své limity. Výrobce nastavuje maximální hmotnost pro každou nápravu. Přední náprava. Zadní náprava. Samostatná omezení. Nelze je překročit.

Rozdíl mezi skutečným zatížením nápravy (GAW) a jmenovitým zatížením nápravy (GAWR)

Zde často vzniká zmatek. Lidé si pletou dva pojmy, které znějí podobně, ale znamenají zcela odlišné věci.

GAWR je pevný limit. Instaluje jej inženýr, který odpružení navrhl. Nemění se v závislosti na tom, co přepravujete. Toto je tvrdý strop.

GAW je skutečná hmotnost na nápravě v daném okamžiku. Toto číslo neustále kolísá (kolísá).

Představte si to takto: GAWR je rychlostní limit. GAW je vaše skutečná rychlost. Můžete jet rychlostí 55 mph nebo 65 mph. Limit zůstává na 65 mph.

Nalož na pickup 400 liber balvanů. Vaše skutečná hmotnost na nápravu (GAW) se zvýší o 400 liber. Vyložte je. GAW se sníží o 400 liber. A co GAWR? Nikdy se nemění. Zůstává na místě, lhostejné k vašemu nákladu.

Proč přetížení vede k poruchám

Výrobci tato čísla nehádají. Počítají je. Berou v úvahu hmotnost vozidla v provozním stavu. Přidávají cestujícím váhu. Zahrnují hmotnost nákladu. Pokud táhnete přívěs, berou v úvahu hmotnost tažného zařízení. To vše padá na osu.

Překročení limitu je nebezpečné. Nejde jen o vybuchující pneumatiky. Jde o kontrolu nad autem.

Pokud přetížíte zadní nápravu auta, ztratíte odezvu řízení. Přední pneumatiky přestávají plnit svou funkci. Stávají se světlem. Klouzají. Brzdy se stávají méně účinnými, protože přední brzdy mají tendenci nést hlavní tíhu nákladu. Pokud je zadní odpružení nadměrně namáháno, jeho součásti se ohýbají. Rozbijí se. Ztrácíte kontrolu.

U přívěsů je situace ještě horší. Mají vlastní GAWR. Nesprávné naložení přívěsu je jednou z hlavních příčin nehod. Potřebujete rovnováhu. Tato čísla musíte respektovat.

Kde najít GAWR

Nemusíte být mechanik, abyste tyto informace našli. Podívejte se na dveře na straně řidiče. Je tam nálepka. Zobrazuje hmotnost na nápravu (GAWR) pro přední a zadní nápravu.

Pokud nálepku nemůžete najít, podívejte se na stránky výrobce. Většina značek zveřejňuje tyto specifikace online.

Data: GAWR pro Acura a Audi

Pokud jezdíte prémiovým vozem z dovozu, omezení jsou přísná. Níže jsou uvedeny údaje pro modely Acura a Audi z konce roku 2000.

GAWR pro Acura

Acura TSX a MDX vykazují jasné sdílení zatížení mezi přední a zadní nápravou. MDX je těžší auto, takže má lepší výkon.

Rok Model GAWR (přední/zadní)
2006 MDX Chybí data ze zdroje
2006 RL Chybí data ze zdroje
2006 RSX Chybí data ze zdroje
2006 TL Chybí data ze zdroje
2006 TSX Chybí data ze zdroje
2007 MDX 2888 GBP / 3175 GBP
2007 RL Chybí data ze zdroje
2007 RDX 2546 lbs / 2381 lbs
2007 TL Chybí data ze zdroje
2007 TSX 2335 lbs / 2030 lbs
2008 MDX 2888 GBP / 3175 GBP
2008 RL Chybí data ze zdroje
2008 RSX 2546 lbs / 2381 lbs
2008 TL Chybí data ze zdroje
2008 TSX 2335 lbs / 2030 lbs
2009 MDX 2888 GBP / 3175 GBP
2009 RL Chybí data ze zdroje
2009 RSX 2546 lbs / 2381 lbs
2009 TSX 2325 GBP / 2090 GBP

Související specifikace pro Acura zahrnují hmotnost vozidla (GVWR), spřaženou hmotnost (GCWR) a tažnou kapacitu.

GAWR pro Audi

Řada vozů Audi z tohoto období vykazuje méně konzistentní dostupnost dat s otevřeným zdrojovým kódem, ale modely R8 a Q7 jsou pozoruhodné svou specifickou konstrukcí.

Rok Model GAWR (přední/zadní)
2006 A3 Chybí data ze zdroje
2006 A4 Chybí data ze zdroje
2006 A6 Chybí data ze zdroje
2006 A8 Chybí data ze zdroje
2006 S4 Chybí data ze zdroje
2006 TT Chybí data ze zdroje
2007 A3 Chybí data ze zdroje
2007 A4 Chybí data ze zdroje
2007 A6 Chybí data ze zdroje
2007 A8 Chybí data ze zdroje
2007 Q7 Chybí data ze zdroje
2007 RS4 Chybí data ze zdroje
2007 S4 Chybí data ze zdroje
2007 S6 Chybí data ze zdroje
2007 S8 Chybí data ze zdroje
2008 A3 Chybí data ze zdroje
2008 A4 Chybí data ze zdroje
2008 A5 Chybí data ze zdroje
2008 A6 Chybí data ze zdroje
2008 A8 Chybí data ze zdroje
2008 Q7 Chybí data ze zdroje
2008 R8 Chybí data ze zdroje
2008 RS4 Chybí data ze zdroje
2008 S4 Chybí data ze zdroje
2008 S5 Chybí data ze zdroje
2008 S6 Chybí data ze zdroje
2008 S8 Chybí data ze zdroje
2008 TT Chybí data ze zdroje
2009 A3 Chybí data ze zdroje
2009 A4 Chybí data ze zdroje
2009 A5 Chybí data ze zdroje
2009 A8 Chybí data ze zdroje
2009 Q7 Chybí data ze zdroje
2009 R8 Chybí data ze zdroje
2009 S4 Chybí data ze zdroje
2009 S5 Chybí data ze zdroje
2009 S8 Chybí data ze zdroje
2009 TT Chybí data ze zdroje

Související specifikace pro Audi zahrnují GVWR, GCWR a užitečné zatížení.

Většina výrobců zveřejňuje kompletní seznam. Data můžete zobrazit podle značky. Acura, Audi, BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford, GMC, Honda, HUMMER, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Lincoln, Mazda, Mercedes-Benz, Mercury, MINI, Mitsubishi, Nissan, Su Pontiac, Ssubishi, Porsche, Toyota, Sa Volkswagen, Sa Volkswagen, Sa Volkswagen Volvo.

Zkontrolujte čísla. Podle toho naložte své vozidlo. Nenechte své pneumatiky selhat, protože jste si nepřečetli nálepku na rámu dveří.

Limity GAWR pro BMW

Německá konstrukce těchto podvozků je spolehlivá. Musíte vědět, kde se lámou nápravy. BMW uvádí celkovou hmotnost na nápravu (GAWR) pro mnoho sedanů a kupé pouze ve vybraných modelových letech.

Modely 2006
Pro E46 M3 a E60 530 zde nejsou data GAWR veřejně dostupná. Nejvýkonnější modely jsou M5 a M6. Pokud instalujete kola a brzdy pro trh s náhradními díly, obraťte se na místní pobočku DMV pro informace. Z4M patří do třídy sportovních vozů.

Modely 2007
Řada E90 3 a E60 5 se nadále vyrábí. Alpina B7 jsou vrzající dveře (auto, které vypadá nenápadně, ale má spoustu výkonu). Váží víc, než vypadá. Pro Z4 (E85/E86) jsou uvedeny specifické hodnoty. Přední náprava: 2,767 lbs. Zadní náprava: 3,770 lbs. Zadní náprava snese točivý moment motoru. Pro Z4M platí podobné indikátory.

Modely 2008
Spojuje je 1. série. Modely 128 a 135. E92 M3 se vrací. X6 debutuje. Jedná se o crossover kupé. Sdílí genetické vlastnosti s X5. Z4M se nadále vyrábí.

Modely 2009
550i je z tohoto seznamu vyloučen. M6 zůstává na seznamu. X5 a X6 jsou vaše oblíbená nákladní vozidla.

“Znejte své nápravy ještě před tažením. Specifikace BMW se mezi řadou 3 a M5 značně liší.”

Další funkce BMW:
– BMW GVWR (Hodnota celkové hmotnosti vozidla)
– BMW GCWR (hrubá hmotnost s přívěsem)
– Nosnost BMW
– Pohotovostní hmotnost BMW
– Užitečné zatížení BMW
– Kapacita tažení BMW

Limity Buick GAWR

Prémiová značka GM je víc než jen odznak. Rainier a Terraza měli vážná omezení. Enclave změnila hru v roce 2008.

Modely 2006
Rainier používá platformu od GMC Envoy. Přední náprava: 2 950 lbs. Zadní náprava: 3200 liber. Terraza je kompaktní crossover. Přední náprava: 1,148 lbs. Zadní náprava: 960 lbs. Toto omezení pro zadní nápravu je přísné. Nepřetěžujte zadní část. Pro LaCrosse a Lucerne nebyly poskytnuty žádné údaje.

Modely 2007
Rainier je na seznamu. Terraza zmizí. LaCrosse a Lucerne se nadále vyrábí bez označení GAWR.

Modely 2008
Objeví se Enkláva. Je navržen pro pohodlí, ale má skutečné omezení zatížení. Přední náprava: 3,197 lbs. Zadní náprava: 3,527 lbs. Data GAWR stále chybí pro LaCrosse a Lucerner.

Modely 2009
Enkláva zůstává nezměněna. Stejné ukazatele. Přední náprava: 3,197 lbs. Zadní náprava: 3,527 lbs. LaCrosse a Lucerner zůstávají v tomto souboru dat nedefinované.

Další funkce Buick:
– Buick GVWR (Hodnota celkové hmotnosti vozidla)
– Buick GCWR (Hodnocení hrubé hmotnosti s přívěsem)
– Kapacita zátěže Buick
– Pohotovostní hmotnost Buick
– Buick užitečné zatížení
– Kapacita tažení Buick

Limity GAWR pro Cadillac

Luxusní SUV vozí těžký náklad. Řada Escalade je měřítkem. Sedany CTS a DTS mají konkrétní čísla.

Modely 2006
CTS má jasné rozdělení. Přední náprava: 2232 lbs. Zadní náprava: 2 379 lb. Dominuje rodina Escalade.
– Escalade: Přední náprava 3 350 lbs. Zadní náprava 4000 liber.
– Escalade ESV: Přední náprava 3 060 lbs. Zadní náprava 2 809 lb.
– Escalade EXT: Přední náprava 3 800 lb. Zadní náprava 4000 liber.
STS-V a XLR-V jsou sportovní verze. Údaje GAWR nebyly poskytnuty.

Modely 2007
CTS si udržuje svůj výkon. Přední náprava: 2232 lbs. Zadní náprava: 2 379 lb. V tomto datovém segmentu nejsou žádná konkrétní čísla GAWR pro modely Escalade. CTS-V zůstává nejistý.

Modely 2008
Pro varianty CTS nebo Escalade nejsou k dispozici žádné údaje. Pro STS-V a XLR-V stále nejsou žádné údaje.

Modely 2009
K sestavě se připojuje Escalade Hybrid. Údaje GAWR nebyly poskytnuty. CTS, DTS a STS-V zůstávají bez konkrétních metrik náprav v tomto souboru dat.

Další vlastnosti Cadillacu:
– Cadillac GVWR (Hodnota celkové hmotnosti vozidla)
– Cadillac GCWR (Hodnota hrubé hmotnosti s přívěsem)
– Nosnost Cadillac
– Pohotovostní hmotnost Cadillacu
– Cadillac užitečné zatížení
– Tažná kapacita Cadillac

Limity Chevrolet GAWR

Americká ocel. Sestava Silverado vykazuje velkou rozmanitost. 3500 HD je dříč. Traverse se objevuje v roce 2009.

Modely 2006
Silverado 3500 HD je král. Zadní náprava: 8,550 lbs. Přední náprava: 4,670 lbs.
Avalanche 2500 podporuje 5 500 liber na zadní nápravě.
Colorado je malé auto. Přední náprava: 2,533 lbs. Zadní náprava: 2 896 lbs.
Tahoe a Suburban 1500 mají kombinovaný limit zadní nápravy 4000 liber.
TrailBlazer EXT: Přední náprava 3 100 lbs. Zadní náprava 3400 lb.

Modely 2007
Zadní náprava Silverado 3500 Classic váží až 8 530 liber.
Tahoe zvyšuje zadní nápravu na 4 100 liber.
Zadní náprava Avalanche 1500 se zvyšuje na 4 100 liber.
Colorado zůstává beze změny. Přední náprava: 2,533 lbs. Zadní náprava: 2 896 lbs.

Modely 2008
Tahoe Hybrid opakuje výkon benzinové verze. Zadní náprava: 4100 lbs.
Zadní náprava Silverado 2500 HD zůstává na 6 084 librách.
TrailBlazer jde trochu dolů. Přední náprava: 2 950 lbs. Zadní náprava: 3200 liber.

Modely 2009
Colorado začíná být divné. Přední náprava: 5000 liber. Zadní náprava: 2 633 lbs. Zkontrolujte svůj balíček.
Přední náprava Silverado 1500 se zvyšuje na 6800 liber. To je u půltunového náklaďáku neobvyklé.
Zadní náprava na Silverado 2500 HD dosahuje 4200 liber.
Objeví se Traverse. Přední náprava: 3,197 lbs. Zadní náprava: 3,527 lbs.
TrailBlazer klesne na 2 450 liber na přední nápravě. 3200 liber vzadu.

Další funkce Chevroletu:
– Chevrolet GVWR (Hodnota celkové hmotnosti vozidla)
– Chevrolet GCWR (Hodnota hrubé hmotnosti s přívěsem)
– Nosnost Chevrolet
– Pohotovostní hmotnost Chevroletu
– Užitečné zatížení Chevroletu
– Tažná kapacita Chevrolet

Limity GAWR pro Chrysler

300C je „cihla“. Je to těžké. Aspen je SUV na bázi Dodge.

Modely 2006
Nejsou k dispozici žádná data GAWR pro 300 a 300C. PT Cruiser je lehký. Nejsou k dispozici žádné údaje. The Town & Country je minivan. Údaje nebyly poskytnuty.

Modely 2007
Objeví se Aspen. Přední náprava: 3 100 lb. Zadní náprava: 3 900 lbs. Využívá platformu z Dodge Durango. 300C zůstává nejisté.

Modely 2008
Aspen je zachráněn. Přední náprava: 3 100 lb. Zadní náprava: 3 900 lbs. Neexistují žádná čísla pro 300 a Pacifica.

Modely 2009
Aspen Hybrid se připojuje k sestavě. Přední náprava: 3 600 lb. Zadní náprava: 3 900 lbs. Hybridní systém přidává váhu. S dodatečnou hmotností se zde lépe vyrovná přední náprava. 300C je stále záhadou.

Limity zatížení Ford podle roku

Řada Fordu sahá od těžkých pracovních vozíků až po sedany pro každodenní dojíždění. Hmotnostní hodnocení vám řekne, co který podvozek skutečně zvládne.

V roce 2006 dominovala tabulkám zatížení řada E. Přední náprava E 150 byla dimenzována na 3 240 liber a zadní na 3 800 liber. Přejděte na E 250 a získáte čísla 3550/5520. E 350 Super Duty se posouvá dále na 3700/6195. Lehčí nákladní auta vyprávěla jiný příběh. Escape Hybrid překonal svou nehybridní verzi se skóre 2 380 vpředu a 2 175 vzadu. F-150 se držel stabilně na 3450/3800. F-250 a F-350 byly opravdovou silou, přičemž zadní náprava Super Duty dosahovala u F-350 7000 liber. Většina sedanů a kupé, jako Focus, Mustang a Taurus, tyto údaje neměla.

Rok 2007 přinesl drobné změny. Řada E zůstává nezměněna. Explorer mírně klesl na 2860/3340. Nový Sport Trac přidal 3080/3320. Nákladní vozy řady F si svou pozici udržely. Opět nebyly hodnoceny luxusní a sportovní modely jako Five Hundred, Fusion a Mustang.

Rok 2008 přinesl aktualizace řady E. Přední náprava E 150 se zvýšila na 3700, zatímco zadní byla zablokována na 5120. Zadní náprava E 250 zůstala na 5520. E 350 Super Duty mírně klesla na 3800/6084. Hmotnost zadní nápravy F-350 výrazně klesla na 6 262 liber, což je pokles ze 7 000 liber v předchozím roce. Přišel nový F-450, který nabízí vážnou nosnost: 5 600 vpředu a 9 500 vzadu.

2009 zaměřena na těžkou techniku. Řada E zůstala nezměněna od roku 2008. Přední náprava E 350 Super Duty se zvětšila na 4200. F-150 se zvětšila na 3800 vpředu a 6100 vzadu. Hodnocení F-450 se zdá být v některých záznamech smíšené (3800/6262), ale řady Super Duty zůstaly hlavními tahači.

Pokud upravujete nákladní automobil Ford, zkontrolujte konkrétní nápravu. Limity zatížení nápravy (GAWR) nejsou doporučeními. To jsou tvrdé mechanické limity. Jejich překročení vede ke zlomení listových pružin nebo ohnutí ramen zavěšení. Děje se to rychleji, než si myslíte.

Kapacita užitečného zatížení GMC

Hodnocení GMC těsně následuje hodnocení jeho protějšků Chevrolet, ale systém pojmenování může být matoucí. Skutečná čísla jsou v liniích Sierra a Yukon.

Údaje z roku 2006 ukazují Canyon na 2533/2896. Sierra 1500 začala velmi dobře se skóre 3150/3686. Těžké váhy byly Sierra 2500 a 3500. 2500 dosáhla 4410 vpředu a 6084 vzadu. 3500 vzrostlo na 4800 vpředu a 6500 vzadu. Yukon byl na úrovni 3200/3750, zatímco verze XL přidala kapacitu na 4000 v zadní části.

2007 představil Acadia. Jeho hodnocení bylo 3197/3527. Canyon zůstal stabilní. Sierra 1500 se mírně zvýší na 3200/3750. Sierra 2500 zaznamenala pokles přední nápravy na 4200. Přední náprava Sierra 3500 také klesla na 4200, zadní náprava na 6390. Yukon XL se posunul na 3300 přední a 4200 zadní.

V roce 2008 zůstala většina ukazatelů stejná jako v roce 2007. Yukon Hybrid se připojuje k řadě se stejným hodnocením 3200/4100 jako model na plyn. Zadní náprava Sierra 3500 zůstala na 6390.

Rok 2009 přinesl mírný nárůst přední nápravy Canyonu, který dosáhl 2633. Řady Sierra 3500 a Yukon zůstaly stabilní. Sierra Hybrid dorazila bez těchto čísel, pravděpodobně kvůli potížím s rozložením hmotnosti u prvních hybridních nákladních vozidel.

Kapacita nákladu GMC se značně liší v závislosti na úrovni výbavy. Základní Sierra 1500 má jinou kapacitu nákladu než Denali s Heavy-Duty Package. Vždy zkontrolujte nálepku na dveřích. Tištěný GAWR je zákon. Ignorujte nálepku a riskujete poruchu nápravy.

Údaje o zatížení Honda

Honda se drží spíše konzervativních hodnocení. Upřednostňují manipulaci před čistým užitečným zatížením. Čísla odrážejí tuto filozofii.

V roce 2006 vedl Ridgeline s 309 vpředu a 3252 vzadu. Odyssey byla těžší: 2833/3197. Většina vozidel, jako je Accord, Civic a CR-V, neměla specifikovaný GAWR. To obvykle znamená, že výrobce nezveřejnil samostatné limity pro nápravy, což naznačuje, že konstrukce vozidla nebude standardními uživateli testována na limity.

V roce 2007 byla zavedena hodnocení pro Civic: 2310 vpředu a 2290 vzadu. Prvek se objevil s ukazateli 2300/2205. Pilot se připojí k seznamu s číslem 2865/3155. Přední náprava Ridgeline se zvýšila na 3105. Odyssey zůstala na 2 833/3 197.

2008 ponechal tyto údaje nezměněné. Civic, Element, Pilot a Ridgeline zůstávají stejné. S2000 zůstal bez hodnocení. Honda vypadala ráda, že odpružení zvládne zátěž, nezveřejňovala striktní limity pro lehčí auta.

Rok 2009 přinesl pro Pilot změny. Přední narostlo na 2 921, zadní na 3 196. Odyssey zůstala na 2 833/3 197. Většina sedanů a kompaktních vozů stále postrádala data.

Proč je to důležité? Pokud vezete těžký náklad v Pilotu nebo Ridgeline, je zadní náprava slabým článkem. Ukazatele jsou omezené. Přetížení zadní nápravy ovlivňuje ovladatelnost. Díky tomu vypadá přední strana lehce. Je to nebezpečné.

Honda CR-V a Element mají nízké přední nápravy. Nepokládejte těžké předměty na přední schod. Držte je zpátky. Je to jednoduchá fyzika. Přední odpružení k tomu není dimenzováno.

Heavy Metal Hummer

Hummer nevyráběl lehká auta. Jejich hodnocení bylo hrubou silou. H2 a H1 Alpha byly postaveny pro náročné testování.

Údaje z roku 2006 uvádějí H1 Alpha na 4100 vpředu a 6800 vzadu. H2 bylo 4000/5000. H3 nemělo žádné hodnocení. To je divné. H3 je menší, ale nedostatek údajů naznačuje buď velmi flexibilní zavěšení nebo nedostatek dokumentace.

2007 a 2008 udržely H2 na 4000/5000. H3 stále neměla žádná čísla.

2009 přidán H3T. Opět žádná data. H2 zůstal nezměněn.

Zadní náprava H2 o hmotnosti 5 000 liber je na vozidlo této velikosti působivá. Ale přední náprava má pouze 4000 liber. Na relativně úzkou trať je těžká. Nutné opatrné nakládání. Pokud do postele dáte příliš mnoho, řízení bude nejasné. Přední pneumatiky ztrácejí přilnavost.

Majitelé Hummerů tyto vozy často zvedají. Zvedací sada mění geometrii. Nemění to GAWR. Ve skutečnosti to usnadňuje překročení limitu. Odpružení funguje jinak. Úhly os se mění. Napětí se soustřeďuje na homokinetické klouby (CV klouby/univerzální klouby). Rozbijí se. Zkontrolujte hodnocení. Nepředpokládejte, že označení „těžká kapacita“ znamená neomezenou kapacitu.

Hodnocení Hyundai

Řada Hyundai se během této éry rozrostla. Hodnocení odráží kombinaci osobních vozů a raných SUV.

V roce 2006 nebyla uvedena žádná GAWR pro žádný model. To je vzácné. To naznačuje, že Hyundai nezveřejnil data pro severoamerický trh nebo že vozidla nebyla určena k výraznějším úpravám.

2007 představoval Santa Fe na 2976/3197. Entourage dosáhl skóre 2998/3064. Většina vozidel, jako Accent, Elantra a Tiburon, zůstala bez hodnocení.

V roce 2008 zůstala hodnocení Santa Fe a Entourage nezměněna. Tucson

Jeep GAWR: SUV a SUV

Řada Wrangler je stále těžší nebo možná jen vybavenější. Liberty z roku 2006 vážil 2 750 liber vpředu a 3 150 liber vzadu. Přechodem do roku 2007 Wrangler zvýšil zatížení náprav na 2 650/3 400 liber. Jde o podstatnou změnu v zadní nosnosti. Tato čísla pokračovala i v letech 2008 a 2009. Verze Wrangler Unlimited tyto specifikace přesně splnila. Pro Commander, Compass, Patriot a Grand Cherokee nejsou údaje k dispozici v původních záznamech. Pokud jste táhli těžký přívěs s Grand Cherokee z roku 2006, fungovali jste naslepo a bez dokumentů.

“Limity GAWR nejsou směrnice. Jsou to právní a mechanické tvrdé limity.”

Kia GAWR: Rodinná auta

Kia vyráběla spolehlivé crossovery. Sorento z roku 2006 podporovalo 3 307 liber na obou nápravách. Vyrovnaný. Minivan Sedona byl podobný: 2 998 liber vpředu, 3 064 liber vzadu. Sportage byl lehčí na 2579/2425 lbs. V roce 2007 bylo Rio rekordní s čísly 1918/1874 GBP. Malé auto. Lehké nápravy. Modely Amanti, Optima a Spectra neměly čísla. Borrego se objevil v roce 2009 bez dat. Sorento a Sedona si udržely svůj výkon v letech 2007 a 2008. Nedošlo k žádným změnám. Rio si udrželo nízkou výkonnost GAWR až do roku 2008 včetně.

Land Rover GAWR: Luxusní pneumatiky

Range Rover neuvedl GAWR na začátku let 2006-2008. Ani jeden záznam. LR3, Sport a klasický Range Rover. Prázdný. Pak 2009. LR2 konečně dorazil s hodnocením 2 885 liber vpředu a 2 995 liber vzadu. Zbytek modelové řady Land Rover zůstal kousavý, pokud jde o hmotnost na nápravu. Pokud jste měli LR2 z roku 2009, měli jste tato čísla. Jinak jste museli hádat na základě pohotovostní hmotnosti a rozložení užitečné hmotnosti.

Lexus GAWR: Precizní strojírenství

Lexus v tomto období nezveřejnil údaje GAWR pro modely ES, GS, IS, LS, SC a RX. Pro nikoho z nich. GX 470 a LX 470/570 také neměly žádná data. To je u těžkých SUV zvláštní. Obvykle existuje specifikace. IS-F, LS 600h, GS 450h/460. Všechna pole jsou prázdná. To naznačuje, že údaje nebyly pro tyto specifické segmenty trhu shromažďovány nebo vyžadovány stejným způsobem.

Lincoln GAWR: Americká moc

Velké nákladní vozy Lincoln nesly velkou váhu. Mark LT z roku 2006 vážil 3 450 liber vpředu a 3 850 liber vzadu. Navigator byl těžší: 3 300 liber vpředu, 4 128 liber vzadu. Masivní zadní náprava. 2007 Navigator zvyšuje čísla na 3 350/4 300 liber. Stále masivní. Mark LT z roku 2008 si udržel své hodnocení 3450/3850 lb. Navigator zůstal na £3350/£4300. Do roku 2009 se Navigator posunul na 3450/3850 liber. Zbytek sestavy – MKX, MKZ, Town Car, Zephyr, MKS – neměl žádná data. Pouze tyto dva těžké modely.

Mazda GAWR: Auta řidiče

Specifikace pro nákladní vozy Mazda a SUV se lišily. Nákladní vozy řady B byly konzistentní. B2300: 2 400 lb vpředu, 2 750 lb vzadu. B3000: 2625/2750 liber B4000: 2850/2750 liber Hold neměl žádné údaje. Minivan Mazda5 z roku 2006 vážil 2218/2355 liber. Mazda6: 2 372 lbs vpředu, 2 119 lb vzadu. Asymetrické. 2007 Rychlost 3: 2 216/2 064 liber 2007 MX-5: 2 449/2 103 lbs. Mazda6 z roku 2008 vážila 2 216/2 064 liber. Mazda6 2009 mírně mění čísla na 2 286/2 062 liber. CX-7 a CX-9 neměly žádná data. RX-8 a MX-5 (po roce 2007) neměly žádná data.

Mercedes-Benz GAWR: Německé inženýrství

Mercedes nespecifikoval GAWR pro žádný ze svých hlavních modelů. Třída C, třída E, třída S, CLS. G-Wagon, třída ML, třída GL. Všechno je prázdné. Ani SLR McLaren neměl údaje o hmotnosti na nápravu. Je možné, že tato čísla byla považována za citlivé informace nebo jednoduše nebyla sledována v tomto konkrétním souboru dat. Pokud jste měli ML350 nebo GL450 z roku 2009, neměli jste v tomto záznamu GAWR.

Mercury GAWR: Prémiová značka Fordu

Mercury byl v podstatě rebranding Fordu. Mountaineer, hybridní SUV založené na Escape/Mariner, má v roce 2006 hodnocení 2 860 liber vpředu a 3 340 vzadu. To je vše. Zbytek modelové řady – Grand Marquis, Mariner, Milan, Montego, Monterey, Sable – údaje neměl. Tato čísla nesl pouze Horal. Je to logické. Horolezec byl těžký dříč. Sedany byly lehké. Tato čísla pravděpodobně nebyla v tomto kontextu pro malá auta považována za kritická.

MINI GAWR: Malý, ale těžký

MINI bylo úžasně specifické. Cooper Convertible z roku 2007 vážil 1 918 liber vpředu a 1 697 liber vzadu. Pevná střecha: 1 929 liber vpředu, 1 653 liber vzadu. Těžká přední část. Klasický MINI skew. Clubman 2008 byl vyrovnaný na 1830/1830 lbs. Kabriolet a pevná střecha si udržely čísla z roku 2007. V roce 2009 John Cooper Works Hardtop vážil 1 918/1 676 liber. JCW Clubman: 1929/1863 liber Všechny modely MINI v této řadě měly data. Tato čísla pro ně byla důležitá. Malé auto, velké zatížení předních tlumičů. Přední GAWR je trvale vyšší než zadní.

Údaje Toyota GAWR

Podívejme se na čísla u Toyoty. Nevydávají specifikace pro každou úroveň výbavy každý rok. Budeme se muset ponořit do dat.

Land Cruiser 2006 nesl 3 595 liber na přední nápravě a 4 220 liber na zadní nápravě. RAV4 byl lehčí s 2 535 lb vpředu a 2 435 lb vzadu.

Do roku 2007 byla zadní náprava RAV4 vážně zesílena. Vyrostla na 4 730 liber. Přední náprava zůstala na 4 430 librách. Mezitím Tundra začínala s hodnocením 3 900 liber vpředu a 3 800 liber vzadu.

Pro rok 2008 se RAV4 vrátil ke svým předchozím číslům 2535/2435. Údaje o Land Cruiseru zmizely.

Venza byla přidána do sestavy v roce 2009, ale ani pro ni nejsou k dispozici údaje GAWR. RAV4 si udržuje hodnocení 2 535 liber vpředu a 2 435 vzadu.

Užitečný tip: Pokud v Land Cruiseru kloužete, zkontrolujte dimenzování zadní nápravy. Zde se nachází nosnost 4 220 liber.


Analýza dat Suzuki GAWR

Suzuki už není to, co bývalo. Když ale vyráběli auta, měli specifická omezení.

XL7 byl dříč. V roce 2006 podporoval 2 205 liber vpředu a 2 866 liber vzadu.

Aerio a Forenza byly lehčí. Oba měli na přední nápravě asi 1 918 liber. Zadní náprava se lišila. Aero drželo 1 940 liber a Forenza 1 764 liber.

V roce 2007 se objevil SX4. Přední náprava: 2050 lbs. Zadní: 1,786 lbs. XL7 také získává výkon a pohybuje se na 2 590 liber vpředu a 2 921 liber vzadu.

V roce 2008 byly modely SX4 a Aero ukončeny. XL7 si zachovala své údaje 2590/2921.

Rovník se objevil v roce 2009, ale neexistují žádné údaje. Data XL7 zmizela.


Specifikace Subaru GAWR

Subaru je známé díky pohonu všech kol (AWD). To znamená, že na rozložení hmotnosti záleží.

V roce 2006 zapsali Imprezu. Sedany. Kombi. Outback Sports. WRX STI. Starší sedany a kombi. lesníci. Tribecas. Badji. Žádná čísla.

V roce 2007 byl seznam zkrácen. Ne Baja. Žádné WRX STI. Pouze základní modely. Stále žádná čísla.

V roce 2008 zůstal seznam podobný. WRX STI je zpět. Tribeca byla přejmenována z B9 Tribeca. Stále prázdné.

V roce 2009 se vydali stejnou cestou. Lesník. Dědictví. Outback. Tribeca. Všechno je prázdné.

Proč tam nejsou žádná čísla? Subaru v obecných specifikacích často uvádí kapacitu užitečného zatížení místo GAWR. Pokud při modernizaci odpružení potřebujete přesné limity náprav, možná budete potřebovat příručku prodejce nebo test stupnice.


chytrý GAWR

smart fortwo vstoupil na americký trh v roce 2008. Je malinký.

Údaje GAWR pro modelový rok 2008 nejsou v těchto obecných tabulkách k dispozici.

Poznámka: Vozidlo prázdné váží přibližně 1800 liber. Pokud tuto hmotnost rozdělíte rovným dílem, skončíte s nápravami, které jsou pod 1000 liber. Nepřetěžujte to.


Limity Scion GAWR

Scion byla mládežnická divize Toyoty. Auta byly v podstatě toyoty s různými odznaky.

tC: Údaje GAWR nebyly poskytnuty.

xA / xB: Modely z roku 2006 neobsahovaly žádná data. V roce 2007 bylo specifikováno pouze tC. V roce 2008 byly přidány xB a xD. V roce 2009 zůstaly tC, xB, xD.

Žádná čísla.

Realistický odhad: Scion po většinu své existence nepublikoval data GAWR. Pokud potřebujete přesná čísla pro velká zatížení, použijte ekvivalenty Toyota pro stejnou platformu (Corolla Matrix atd.).


Údaje GAWR Saturn

Saturn zmizel. Data však existují do konce vydání.

Hlavním vozidlem byl Outlook. Sdílela platformu s GMC Acadia.

Od roku 2007 do roku 2009 nesl Outlook 3 197 liber na přední nápravě a 3 527 liber na zadní nápravě.

Aura, VUE, Sky, Ion, Relé, Astra… žádná čísla.

Poznámka pro automobilové nadšence: Hodnocení zadní nápravy Outlooku je na crossover slušné. Pokud kloužete, držte se limitu 3 527 liber. Nepřeháněj to.


Specifikace Saab GAWR

Saab je další duch značky. Ale v roce 2008 a 2009 nám dali čísla za 9-7X.

Toto je přeznačený vyslanec GMC. Dává to smysl.

2008: 2950 vpředu / 3400 vzadu.

2009: 2950 vpředu / 3400 vzadu.

9-3 a 9-5 neměly žádná data.

Kontext: 9-7X byl těžký náklaďák pod kůží. Nosnost zadní nápravy 3400 liber odráží její dědictví GM. Pokud takové vozidlo restaurujete, mějte to na paměti při modernizaci tlumičů nebo pružin.


Porsche GAWR

Porsche ne vždy uvádí GAWR v obecných spotřebitelských žebříčcích. Zaměřují se na metriky výkonu.

2006: Cayenne. Nejsou k dispozici žádné údaje.

2008: 911. Boxter. Cayenne. Kajmanská. Všechno je prázdné.

2009: 911 Carrera. Boxter. Cayenne. Kajmanská. Všechno je prázdné.

Sečteno a podtrženo: Majitelé Porsche se při každodenních rozhodnutích obvykle spoléhají na hodnocení nosnosti a hodnocení pneumatik (index zatížení) spíše než na tvrdá čísla GAWR. Pokud připravujete svůj Cayman na trať, zkontrolujte bočnici pneumatiky. Toto je váš skutečný limit.


Pontiac GAWR

Pontiac je mrtvý. Údaje za roky 2006–2009 jsou však stále k dispozici.

torrent byl konzistentní. Unesl 2535 lbs vpředu a 2535 lbs vzadu. Symetrický. Jen.

Grand Prix měla v roce 2007 čísla 62/38? Zdá se, že jde o překlep nebo chybu v procentuálním rozdělení ve zdroji. Pravděpodobně to má být rozložení hmotnosti nebo limit specifický pro výbavu, ale bez celkového GVWR je to matoucí. Předpokládejme, že to není standardní GAWR.

Další modely: G5, G6, GTO, Solstice, Vibe, G8. Všechno je prázdné.

Upozornění: Pokud upravujete Torrent, uvědomte si, že sdílí platformu s Buick Enclave. Jmenovité hodnoty náprav jsou shodné.


Nissan GAWR

Nissan má nepřehlednou historii dat. Některé modely, některé roky.

Altima (2006): 2399 vpředu / 1991 vzadu. Asymetrické.

Frontier (2007-2009): 3296 vpředu / 3197 vzadu. Téměř symetrické.

Titan (2007): 3300 vpředu / 3800 vzadu. Výkonná zadní náprava.

Většina ostatních Nissanů (350Z, Armada, Maxima, Murano, Pathfinder, Quest, Sentra, Xterra) data nemá.

2008 a 2009 udržely mezery pro Frontier a Titan. Data Altima zmizela po roce 2006.

Proč asymetrie? Přední část Altimy, kde jsou umístěny komponenty motoru a řízení, pravděpodobně více namáhá přední nápravu. Zadní náprava Titanu je pevnější, aby zvládla náklad a tažení.


Mitsubishi GAWR

Mitsubishi je ohledně specifikací málomluvné.

Raider je jediný model se sekvenčními daty od roku 2006 do roku 2009.

Raider (2006-2009): 3100 vpředu / 3600 vzadu.

Jedná se o přejmenovaný Dodge Raider. Sdílí podvozek s Dodge Ram. Hodnocení jsou stejná.

Další modely: Eclipse, Endeavour, Galant, Lancer, Montero, Outlander. Všechno je prázdné.

Sečteno a podtrženo: Pokud chcete údaje Mitsubishi GAWR, vyhledejte ekvivalent Dodge. Raider je klíčový. Pro Eclipse nebo Lancer vám nezbude nic.

Chyby v datech Volkswagen a omezení náprav Volvo

Část o Volkswagenu vypráví příběh neúplných údajů. Pro modelové roky 2006–2009 je seznam prošpikovaný mezerami.

Golf? Žádná čísla.
GTI? Prázdný.
Jetta? Nic.

Beetle kabriolet a kupé? Stejný příběh. Passat sedan, kombi a dokonce i vlajková loď Phaeton jsou označeny pomlčkou. Modely Rabbit, Touareg, Eos, GLI, R32, Routan a Tiguan nemají v této sadě údajů konkrétní celkovou hmotnost na nápravu.

To je zklamáním pro ty, kteří plánují táhnout přívěs nebo upravit odpružení. Tato čísla jsou nezbytná k tomu, abyste znali své limity. Ale tady prostě chybí.

“Nedostatek dat u většiny modelů VW nutí nadšence hádat se o limitech bezpečného zatížení.”

Existuje jedna výjimka pro Volvo, kde údaje existují.

Rozdělení hmotnosti na nápravu Volvo

Volvo nás nenechalo bez dat pro každé auto. Model S80 z roku 2006 měl rozložení hmotnosti na přední/zadní nápravu 2230/2290. XC90 měla vyšší skóre: 2820/3150.

V roce 2007 si sestava udržela výkon XC90 na 2820/3150. Většina ostatních modelů – C70, S40, S60, V50, V70, XC70 – stále uvedená data neměla.

V roce 2008 se situace změnila. V70 klesl na 2690/2513. XC70 se ustálila na 2800/2646. XC90 zůstává beze změny: 2820/3150. V seznamu stále chyběly modely C30, C70, S40, S60 a S80.

Rok 2009 byl stabilní.

V70 zůstal na 2690/2513.
XC70 zůstalo na 2800/2646.
XC90 zůstala na 2820/3150.

Pro všechny ostatní modely Volvo nebyly v průběhu let poskytnuty žádné údaje GAWR.

Proč na těchto číslech záleží

Znalost limitu hmotnosti na nápravu (GAWR) není jen formalita. Toto je bezpečnostní problém.

Překročení limitu hmotnosti přední nebo zadní nápravy může mít za následek selhání odpružení. To ovlivňuje brzdění. To zhoršuje manipulaci. Pokud táhnete přívěs, blížíte se těmto limitům pokaždé, když vyjedete na dálnici.

Níže uvedené odkazy vám pomohou pochopit celkový obraz.

  • Jaká je základní pohotovostní hmotnost?
  • Jak pneumatiky fungují
  • Jak koupit auto
  • Jak fungují vážicí stanice pro nákladní automobily?
  • Jak fungují odpružení auta?
  • HowStuffWorks – kanál o nákladních automobilech

Další zdroje:
– Ford Motor Company
– Průvodce nákupem nového auta
– Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA)

Zdroje:
– Autopedie. “Postupy vážení vozidel TISC.” (25. září 2008)
– Carlist.com. “Automobilový glosář: ​​Hodnotění hmotnosti nápravy (GAWR).” (25. září 2008)
– Ford Motor Company. “Ford Cars: Help – Glosář.” (25. září 2008)
– Motorová éra: Historie automobilů. “Slovník automobilových pojmů: Gr.” (25. září 2008)
– Průvodce nákupem nového auta. “Hmotnostní limit nápravy (GAWR).” (25. září 2008)
– Ministerstvo dopravy USA – NHTSA. “Tažení přívěsu: Bezpečnostní výbava: Pokud již máte odtahové vozidlo.” (duben 2002).

попередня статтяJak dlouho generátor vydrží? Příznaky poruchy a životnosti