Prawdopodobnie znasz podstawy. Rozumiesz, co oznaczają wartości 0–60 mil na godzinę. Znasz przestrzeń ładunkową w stopach sześciennych i zużycie paliwa na autostradzie (MPG). Wybierasz samochody na podstawie takich cech, jak moc i moment obrotowy. To właśnie te numery prowadzą do salonu dealera.
Jest jednak jeden wskaźnik, który często jest ignorowany. Nie rzuca się to w oczy. Nie pojawia się w broszurach reklamowych. Jest to dopuszczalny nacisk na oś brutto (GAWR).
Zignoruj to na własne ryzyko.
Nie chodzi o to, jak szybko możesz jechać. Chodzi o to, czy pozostaniesz w drodze. Każdy pojazd, od kompaktowego sedana po samochód kempingowy klasy A, ma swoje ograniczenia. Producent ustala maksymalny nacisk na każdą oś. Oś przednia. Tylna oś. Oddzielne ograniczenia. Nie można ich przekroczyć.
Różnica między rzeczywistym naciskiem na oś (GAW) a znamionowym naciskiem na oś (GAWR)
Tutaj często pojawia się zamieszanie. Ludzie mylą dwa terminy, które brzmią podobnie, ale oznaczają zupełnie co innego.
GAWR to stały limit. Instaluje go inżynier, który zaprojektował zawieszenie. Nie zmienia się w zależności od tego, co przewozisz. To jest twardy sufit.
GAW to aktualny ciężar na osi. Liczba ta stale się zmienia (waha się).
Pomyśl o tym w ten sposób: GAWR to ograniczenie prędkości. GAW to rzeczywista prędkość. Możesz jechać z prędkością 55 mil na godzinę lub 65 mil na godzinę. Limit pozostaje na poziomie 65 mil na godzinę.
Załaduj pickupa 400 funtami głazów. Rzeczywisty nacisk na oś (GAW) wzrośnie o 400 funtów. Rozładuj je. GAW spadnie o 400 funtów. A co z GAWR-em? On nigdy się nie zmienia. Pozostaje na swoim miejscu, obojętny na Twoje obciążenie.
Dlaczego przeciążenie prowadzi do awarii
Producenci nie zgadują tych liczb. Liczą ich. Uwzględniają masę pojazdu w stanie gotowym do jazdy. Zwiększają wagę pasażerów. Obejmują one masę ładunku. Jeśli holujesz przyczepę, uwzględniają ciężar zaczepu przyczepy. Wszystko to spada na oś.
Przekroczenie limitu jest niebezpieczne. Nie chodzi tylko o eksplodujące opony. Chodzi o kontrolę nad samochodem.
Jeśli przeciążysz tylną oś samochodu, stracisz reakcję układu kierowniczego. Przednie opony przestają spełniać swoją rolę. Stają się lekkie. Poślizgują się. Hamulce stają się mniej skuteczne, ponieważ przednie hamulce przejmują największy ciężar. Jeśli tylne zawieszenie będzie poddane nadmiernym obciążeniom, jego elementy ulegną wygięciu. Łamią się. Tracisz kontrolę.
W przypadku przyczep sytuacja jest jeszcze gorsza. Mają swój własny GAWR. Niewłaściwe załadowanie przyczepy jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Potrzebujesz równowagi. Trzeba szanować te liczby.
Gdzie znaleźć swój GAWR
Nie musisz być mechanikiem, aby znaleźć te informacje. Spójrz na drzwi od strony kierowcy. Jest tam naklejka. Pokazuje obciążenie osi (GAWR) dla osi przedniej i tylnej.
Jeśli nie możesz znaleźć naklejki, sprawdź stronę producenta. Większość marek publikuje te specyfikacje w Internecie.
Dane: GAWR dla Acury i Audi
Jeśli jeździsz importowanym samochodem klasy premium, ograniczenia są surowe. Poniżej dane dla modeli Acura i Audi z końca XXI wieku.
GAWR dla Acury
Acura TSX i MDX charakteryzują się wyraźnym podziałem obciążenia pomiędzy przednią i tylną osią. MDX jest cięższym samochodem, więc ma lepsze osiągi.
| Rok | Modelka | GAWR (przód/tył) |
|---|---|---|
| 2006 | MDX | Brak danych ze źródła |
| 2006 | RL | Brak danych ze źródła |
| 2006 | RSX | Brak danych ze źródła |
| 2006 | TL | Brak danych ze źródła |
| 2006 | TSX | Brak danych ze źródła |
| 2007 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2007 | RL | Brak danych ze źródła |
| 2007 | RDX | 2546 funtów / 2381 funtów |
| 2007 | TL | Brak danych ze źródła |
| 2007 | TSX | 2335 funtów / 2030 funtów |
| 2008 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2008 | RL | Brak danych ze źródła |
| 2008 | RSX | 2546 funtów / 2381 funtów |
| 2008 | TL | Brak danych ze źródła |
| 2008 | TSX | 2335 funtów / 2030 funtów |
| 2009 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2009 | RL | Brak danych ze źródła |
| 2009 | RSX | 2546 funtów / 2381 funtów |
| 2009 | TSX | 2325 GBP / 2090 GBP |
Powiązane specyfikacje Acury obejmują dopuszczalną masę pojazdu (GVWR), dopuszczalną masę pojazdu połączonego (GCWR) i udźwig.
GAWR dla Audi
Oferta samochodów Audi z tego okresu wykazuje mniej stałą dostępność danych typu open source, ale modele R8 i Q7 wyróżniają się specyficzną inżynierią.
| Rok | Modelka | GAWR (przód/tył) |
|---|---|---|
| 2006 | A3 | Brak danych ze źródła |
| 2006 | A4 | Brak danych ze źródła |
| 2006 | A6 | Brak danych ze źródła |
| 2006 | A8 | Brak danych ze źródła |
| 2006 | S4 | Brak danych ze źródła |
| 2006 | TT | Brak danych ze źródła |
| 2007 | A3 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | A4 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | A6 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | A8 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | Pytanie 7 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | RS4 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | S4 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | S6 | Brak danych ze źródła |
| 2007 | S8 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | A3 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | A4 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | A5 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | A6 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | A8 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | Pytanie 7 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | R8 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | RS4 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | S4 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | S5 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | S6 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | S8 | Brak danych ze źródła |
| 2008 | TT | Brak danych ze źródła |
| 2009 | A3 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | A4 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | A5 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | A8 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | Pytanie 7 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | R8 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | S4 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | S5 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | S8 | Brak danych ze źródła |
| 2009 | TT | Brak danych ze źródła |
Powiązane specyfikacje Audi obejmują DMC, GCWR i ładowność.
Większość producentów publikuje pełną listę. Możesz przeglądać dane według marki. Acura, Audi, BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford, GMC, Honda, HUMMER, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Lincoln, Mazda, Mercedes-Benz, Mercury, MINI, Mitsubishi, Nissan, Pontiac, Porsche, Saab, Saturn, Scion, smart, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo.
Sprawdź liczby. Załaduj odpowiednio swój pojazd. Nie pozwól, aby Twoje opony uległy awarii, ponieważ nie przeczytałeś naklejki na ramie drzwi.
Limity GAWR dla BMW
Niemiecka inżynieria zastosowana w tych podwoziach jest niezawodna. Trzeba wiedzieć, gdzie pękają osie. BMW podaje dopuszczalny nacisk na oś (GAWR) dla wielu sedanów i coupe tylko w wybranych latach modelowych.
Modele z 2006 roku
W przypadku E46 M3 i E60 530 dane GAWR nie są tutaj publicznie dostępne. Najpotężniejsze modele to M5 i M6. Jeśli montujesz koła i hamulce z rynku wtórnego, skontaktuj się z lokalnym biurem DMV w celu uzyskania informacji. Z4M należy do klasy samochodów sportowych.
Modele 2007
Seria E90 3 i E60 5 jest nadal produkowana. Alpina B7 to skrzypiące drzwi (samochód, który wygląda niepozornie, ale ma dużą moc). Waży więcej niż wygląda. Dla Z4 (E85/E86) wskazane są konkretne wartości. Oś przednia: 2767 funtów. Oś tylna: 3770 funtów. Tylna oś może wytrzymać moment obrotowy silnika. W przypadku Z4M obowiązują podobne wskaźniki.
Modele 2008
Dołącza do nich seria 1. Modele 128 i 135. Powraca E92 M3. Debiut X6. To jest crossover coupe. Ma wspólne cechy genetyczne z X5. Z4M jest nadal produkowany.
Modele 2009
Model 550i jest wyłączony z tej listy. M6 pozostaje na liście. Modele X5 i X6 to Twoje ulubione ciężarówki.
“Zanim zaczniesz holować, poznaj swoje osie. Specyfikacje BMW znacznie się różnią w przypadku serii 3 i M5.”
Dodatkowe funkcje BMW:
– BMW GVWR (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
– BMW GCWR (dopuszczalna masa całkowita z przyczepą)
– Ładowność BMW
– Masa własna BMW
– Ładunek BMW
– Uciąg BMW
Limity Buicka GAWR
Marka premium GM to coś więcej niż tylko znaczek. Rainier i Terraza mieli poważne ograniczenia. Enclave zmieniło grę w 2008 roku.
Modele z 2006 roku
Rainier korzysta z platformy GMC Envoy. Oś przednia: 2950 funtów. Oś tylna: 3200 funtów. Terraza to kompaktowy crossover. Oś przednia: 1148 funtów. Oś tylna: 960 funtów. To ograniczenie dotyczące tylnej osi jest rygorystyczne. Nie przeciążaj tyłu. Brak danych dla LaCrosse i Lucerny.
Modele 2007
Rainier pozostaje na liście. Terraza znika. LaCrosse i Lucerna są nadal produkowane bez oznaczenia GAWR.
Modele 2008
Pojawia się Enklawa. Został zaprojektowany z myślą o komforcie, ale ma rzeczywiste ograniczenia obciążenia. Oś przednia: 3197 funtów. Oś tylna: 3527 funtów. Nadal brakuje danych GAWR dla LaCrosse i Lucerner.
Modele 2009
Enklawa pozostaje bez zmian. Te same wskaźniki. Oś przednia: 3197 funtów. Oś tylna: 3527 funtów. LaCrosse i Lucerner pozostają niezdefiniowane w tym zestawie danych.
Dodatkowe funkcje Buicka:
– Buick GVWR (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
– Buick GCWR (dopuszczalna masa całkowita z przyczepą)
– Ładowność Buicka
– Masa własna Buicka
– Ładunek Buicka
– Pojemność holownicza Buicka
Limity GAWR dla Cadillaca
Luksusowe SUV-y przewożą ciężkie ładunki. Linia Escalade jest punktem odniesienia. Sedany CTS i DTS mają określone numery.
Modele z 2006 roku
W CTS istnieje wyraźny podział. Oś przednia: 2232 funtów. Oś tylna: 2379 funtów. Dominuje rodzina Escalade.
– Escalade: Oś przednia 3350 funtów. Oś tylna 4000 funtów.
– Escalade ESV: Oś przednia 3060 funtów. Oś tylna 2809 funtów.
– Escalade EXT: Oś przednia 3800 funtów. Oś tylna 4000 funtów.
STS-V i XLR-V to wersje sportowe. Nie podano danych GAWR.
Modele 2007
CTS utrzymuje swoją wydajność. Oś przednia: 2232 funtów. Oś tylna: 2379 funtów. W tym wycinku danych nie ma konkretnych liczb GAWR dla modeli Escalade. CTS-V pozostaje niepewny.
Modele 2008
Brak danych dla wariantów CTS i Escalade. Nadal nie ma danych dla STS-V i XLR-V.
Modele 2009
Do gamy dołącza Escalade Hybrid. Nie podano danych GAWR. W tym zestawie danych CTS, DTS i STS-V nie zawierają konkretnych danych dotyczących osi.
Dodatkowe funkcje Cadillaca:
– Cadillac GVWR (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
– Cadillac GCWR (dopuszczalna masa całkowita z przyczepą)
– Ładowność Cadillaca
– Masa własna Cadillaca
– Ładunek Cadillaca
– Uciąg Cadillaca
Limity Chevroleta GAWR
Amerykańska stal. Linia Silverado charakteryzuje się dużą różnorodnością. 3500 HD to koń pociągowy. Traverse ukazuje się w 2009 roku.
Modele z 2006 roku
Silverado 3500 HD jest królem. Oś tylna: 8550 funtów. Oś przednia: 4670 funtów.
Avalanche 2500 wytrzymuje nacisk 5500 funtów na tylną oś.
Colorado to mały samochód. Oś przednia: 2533 funtów. Oś tylna: 2896 funtów.
W modelach Tahoe i Suburban 1500 łączny nacisk na tylną oś wynosi 4000 funtów.
TrailBlazer EXT: Oś przednia 3100 funtów. Oś tylna 3400 funtów.
Modele 2007
Tylna oś Silverado 3500 Classic waży do 8530 funtów.
Tahoe zwiększa tylną oś do 4100 funtów.
Tylna oś Avalanche 1500 wzrasta do 4100 funtów.
Kolorado pozostaje bez zmian. Oś przednia: 2533 funtów. Oś tylna: 2896 funtów.
Modele 2008
Tahoe Hybrid powtarza osiągi wersji benzynowej. Oś tylna: 4100 funtów.
Tylna oś Silverado 2500 HD pozostaje na poziomie 6084 funtów.
TrailBlazer nieco schodzi w dół. Oś przednia: 2950 funtów. Oś tylna: 3200 funtów.
Modele 2009
Kolorado robi się dziwne. Oś przednia: 5000 funtów. Oś tylna: 2633 funtów. Sprawdź swoją paczkę.
Oś przednia Silverado 1500 wzrasta do 6800 funtów. To niezwykłe w przypadku półtonowej ciężarówki.
Tylna oś Silverado 2500 HD osiąga ciężar 4200 funtów.
Pojawia się trawers. Oś przednia: 3197 funtów. Oś tylna: 3527 funtów.
TrailBlazer spada do 2450 funtów na przedniej osi. 3200 funtów z tyłu.
Dodatkowe funkcje Chevroleta:
– Chevrolet GVWR (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
– Chevrolet GCWR (dopuszczalna masa całkowita z przyczepą)
– Ładowność Chevroleta
– Masa własna Chevroleta
– Ładunek Chevroleta
– Uciąg Chevroleta
Limity GAWR dla Chryslera
300C to „cegła”. To jest ciężkie. Aspen to SUV oparty na Dodge’u.
Modele z 2006 roku
Nie ma dostępnych danych GAWR dla 300 i 300C. PT Cruiser jest lekki. Brak dostępnych danych. Town & Country to minivan. Nie podano danych.
Modele 2007
Pojawia się Aspen. Oś przednia: 3100 funtów. Oś tylna: 3900 funtów. Wykorzystuje platformę z Dodge Durango. 300°C pozostaje niepewne.
Modele 2008
Aspen zostaje uratowany. Oś przednia: 3100 funtów. Oś tylna: 3900 funtów. Nie ma danych liczbowych dla 300 i Pacifica.
Modele 2009
Do oferty dołącza Aspen Hybrid. Oś przednia: 3600 funtów. Oś tylna: 3900 funtów. System hybrydowy zwiększa wagę. Oś przednia lepiej radzi sobie tutaj z dodatkowym ciężarem. 300C jest wciąż tajemnicą.
Limity obciążenia Forda według roku
Oferta Forda obejmuje zarówno ciężkie samochody ciężarowe, jak i sedany do codziennych dojazdów do pracy. Waga mówi, z czym faktycznie może sobie poradzić każde podwozie.
W 2006 roku na wykresach obciążenia dominowała seria E. Oś przednia E 150 została wyceniona na 3240 funtów, a tylna na 3800 funtów. Przejdź na E 250, a otrzymasz liczby 3550/5520. E 350 Super Duty przesuwa się dalej do 3700/6195. Lżejsze ciężarówki opowiadały inną historię. Escape Hybrid uzyskał lepsze wyniki od swojej wersji niehybrydowej, uzyskując wyniki 2380 z przodu i 2175 z tyłu. F-150 utrzymał się na stałym poziomie 3450/3800. F-250 i F-350 były prawdziwą siłą, a tylna oś Super Duty osiągnęła 7000 funtów w F-350. Większość sedanów i coupe, takich jak Focus, Mustang i Taurus, nie posiadała tych danych.
Rok 2007 przyniósł niewielkie zmiany. Seria E pozostaje niezmieniona. Explorer spadł nieznacznie do 2860/3340. Do nowego Sport Trac dodano 3080/3320. Ciężarówki serii F utrzymały swoją pozycję. Ponownie nie oceniono modeli luksusowych i sportowych, takich jak Five Hundred, Fusion i Mustang.
Rok 2008 przyniósł aktualizacje serii E. Oś przednia E 150 wzrosła do 3700, natomiast oś tylna została zablokowana na poziomie 5120. Oś tylna E 250 pozostała na poziomie 5520. E 350 Super Duty spadła nieznacznie do 3800/6084. Masa tylnej osi F-350 znacznie spadła do 6262 funtów, w porównaniu z 7000 funtów w roku poprzednim. Pojawił się nowy F-450 oferujący znaczną ładowność: 5600 z przodu i 9500 z tyłu.
Rok 2009 skupiał się na sprzęcie ciężkim. Seria E pozostała niezmieniona od 2008 roku. Przednia oś E 350 Super Duty wzrosła do 4200. W F-150 wzrosła do 3800 z przodu i 6100 z tyłu. W niektórych dokumentach oceny F-450 wydają się pomieszane (3800/6262), ale linie Super Duty pozostały głównymi przewoźnikami ciężarów.
Jeśli modyfikujesz ciężarówkę Forda, sprawdź konkretną oś. Limity obciążenia osi (GAWR) nie są zaleceniami. Są to twarde ograniczenia mechaniczne. Ich przekroczenie prowadzi do pęknięcia resorów lub wygięcia wahaczy. Dzieje się to szybciej niż myślisz.
Ładowność GMC
Oceny GMC są bardzo zbliżone do ocen ich odpowiedników Chevroleta, ale system nazewnictwa może być mylący. Prawdziwe liczby znajdują się na liniach Sierra i Yukon.
Dane z 2006 roku pokazują, że Canyon ma numer 2533/2896. Sierra 1500 zaczęła dobrze z wynikami 3150/3686. Najcięższymi modelami były Sierra 2500 i 3500. Model 2500 osiągnął 4410 z przodu i 6084 z tyłu. 3500 wzrosło do 4800 z przodu i 6500 z tyłu. Yukon był na poziomie 3200/3750, podczas gdy wersja XL zwiększyła pojemność do 4000 z tyłu.
W 2007 roku wprowadzono Acadię. Jego ocena wyniosła 3197/3527. Kanion pozostał stabilny. Sierra 1500 wzrasta nieznacznie do 3200/3750. W Sierra 2500 oś przednia spadła do 4200. Oś przednia Sierra 3500 również spadła do 4200, a oś tylna do 6390. Yukon XL przesunął się do 3300 z przodu i 4200 z tyłu.
W roku 2008 większość wskaźników była identyczna z rokiem 2007. Yukon Hybrid dołącza do gamy z tą samą oceną 3200/4100, co model zasilany gazem. Tylna oś Sierra 3500 pozostała na poziomie 6390.
Rok 2009 przyniósł niewielki wzrost przedniej osi Canyon, który osiągnął 2633. Linie Sierra 3500 i Yukon pozostały stabilne. Sierra Hybrid przybyła bez tych liczb, prawdopodobnie z powodu trudności z rozkładem masy we wczesnych ciężarówkach hybrydowych.
Pojemność ładunkowa GMC różni się znacznie w zależności od poziomu wyposażenia. Bazowa Sierra 1500 ma inną ładowność niż Denali z pakietem Heavy-Duty. Zawsze sprawdzaj naklejkę na drzwiach. Wydrukowany GAWR stanowi prawo. Zignoruj naklejkę, ryzykujesz awarię osi.
Dane ładowania Hondy
Honda ma tendencję do trzymania się konserwatywnych ocen. Przedkładają obsługę nad czysty ładunek. Liczby odzwierciedlają tę filozofię.
W 2006 roku liderem był Ridgeline z 309 z przodu i 3252 z tyłu. Odyseja była cięższa: 2833/3197. Większość pojazdów, takich jak Accord, Civic i CR-V, nie miała określonego GAWR. Zwykle oznacza to, że producent nie opublikował odrębnych limitów dla osi, co sugeruje, że konstrukcja pojazdu nie będzie testowana do granic możliwości przez standardowych użytkowników.
W 2007 roku wprowadzono klasyfikacje dla Civica: 2310 z przodu i 2290 z tyłu. Pojawił się element ze wskaźnikami 2300/2205. Pilot dołącza do listy z numerem 2865/3155. Oś przednia Ridgeline wzrosła do 3105. Odyseja pozostała na poziomie 2833/3197.
W roku 2008 dane te pozostały niezmienione. Modele Civic, Element, Pilot i Ridgeline pozostają takie same. S2000 pozostał bez oceny. Honda wydawała się zadowolona, że zawieszenie poradziło sobie z obciążeniem, nie publikując rygorystycznych limitów dla lżejszych samochodów.
Rok 2009 przyniósł zmiany w Pilocie. Przód wzrósł do 2921, tył do 3196. Odyseja pozostała na poziomie 2833/3197. W przypadku większości sedanów i samochodów kompaktowych nadal brakowało danych.
Dlaczego to jest ważne? Jeśli przewozisz ciężki ładunek w modelu Pilot lub Ridgeline, tylna oś jest słabym ogniwem. Wskaźniki są ograniczone. Przeciążenie tylnej osi wpływa na prowadzenie. Dzięki temu przód wygląda na lekki. To niebezpieczne.
Honda CR-V i Element mają niskie osie przednie. Nie umieszczaj ciężkich przedmiotów na przednim stopniu. Trzymaj je z powrotem. To prosta fizyka. Przednie zawieszenie nie jest do tego przeznaczone.
Heavymetalowy Hummer
Hummer nie produkował lekkich samochodów. Ich oceny były brutalne. H2 i H1 Alpha zostały zbudowane z myślą o trudnych testach.
Dane za rok 2006 podają, że H1 Alpha ma prędkość 4100 z przodu i 6800 z tyłu. H2 wynosił 4000/5000. H3 nie miał oceny. To jest dziwne. H3 jest mniejszy, ale brak danych sugeruje albo bardzo elastyczne zawieszenie, albo brak dokumentacji.
W latach 2007 i 2008 H2 utrzymało się na poziomie 4000/5000. H3 nadal nie miał numerów.
2009 dodano H3T. Znów brak danych. H2 pozostał niezmieniony.
Tylna oś H2 o masie 5000 funtów robi wrażenie jak na pojazd tej wielkości. Ale oś przednia waży tylko 4000 funtów. Przód jest ciężki jak na stosunkowo wąski tor. Wymagany ostrożny załadunek. Jeśli włożysz za dużo do łóżka, sterowanie stanie się niewyraźne. Przednie opony tracą przyczepność.
Właściciele hummerów często podnoszą te ciężarówki. Zestaw do podnoszenia zmienia geometrię. Nie zmienia to GAWR. Tak naprawdę łatwiej jest przekroczyć granicę. Zawieszenie działa inaczej. Zmieniają się kąty osi. Naprężenia skupiają się na przegubach homokinetycznych (przeguby homokinetyczne/przeguby uniwersalne). Łamią się. Sprawdź ocenę. Nie zakładaj, że etykieta „duża pojemność” oznacza nieograniczoną pojemność.
Oceny Hyundaia
W tym okresie oferta Hyundaia rosła. Oceny odzwierciedlają mieszankę samochodów osobowych i wczesnych SUV-ów.
W 2006 roku żaden model nie był wymieniony na liście GAWR. Jest to rzadkie zjawisko. Sugeruje to, że Hyundai nie opublikował danych dla rynku północnoamerykańskiego lub pojazdy nie były przeznaczone do dużych modyfikacji.
W 2007 r. Santa Fe znajdowało się pod numerem 2976/3197. Entourage uzyskało wyniki 2998/3064. Większość pojazdów, takich jak Accent, Elantra i Tiburon, pozostała bez oceny.
W roku 2008 ratingi Santa Fe i Entourage pozostały niezmienione. Tucson
Jeep GAWR: SUV-y i SUV-y
Linia Wranglera staje się coraz cięższa, a może po prostu coraz bardziej wyposażona. Liberty 2006 ważył 2750 funtów z przodu i 3150 funtów z tyłu. Przechodząc do roku 2007, Wrangler zwiększył nacisk na oś do 2650/3400 funtów. Jest to znacząca zmiana w zakresie nośności tylnej części pojazdu. Dane te utrzymały się w latach 2008 i 2009. Wersja Wrangler Unlimited dokładnie spełniała te specyfikacje. W przypadku modeli Commander, Compass, Patriot i Grand Cherokee dane nie są dostępne w oryginalnych dokumentach. Jeśli holowałeś ciężką przyczepę Grand Cherokee z 2006 r., działałeś na ślepo i bez dokumentów.
„Limity GAWR nie są wytycznymi. Są to twarde limity prawne i mechaniczne.”
Kia GAWR: Samochody rodzinne
Kia produkowała niezawodne crossovery. Sorento z 2006 r. wytrzymał 3307 funtów na obu osiach. Zrównoważony. Minivan Sedona był podobny: 2998 funtów z przodu i 3064 funtów z tyłu. Sportage był lżejszy i ważył 2579/2425 funtów. Do 2007 roku Rio było rekordowe z kwotami 1918/1874 funtów. Mały samochód. Lekkie osie. Modele Amanti, Optima i Spectra nie miały numerów. Borrego pojawił się w 2009 roku bez danych. Sorento i Sedona utrzymały swoje wyniki w latach 2007 i 2008. Nie było żadnych zmian. Rio utrzymało niskie wyniki GAWR przez cały 2008 rok włącznie.
Land Rover GAWR: Luksusowe opony
Range Rover nie wymieniał GAWR we wczesnych rejestrach z lat 2006–2008. Ani jednego wpisu. LR3, sportowy i klasyczny Range Rover. Pusty. Potem rok 2009. Wreszcie pojawił się LR2 z wartością znamionową 2885 funtów z przodu i 2995 funtów z tyłu. Pozostała część gamy Land Rovera pozostaje powściągliwa, jeśli chodzi o obciążenie osi. Jeśli miałeś LR2 z 2009 roku, miałeś te liczby. W przeciwnym razie trzeba było zgadywać na podstawie masy własnej i rozkładu ładunku.
Lexus GAWR: Inżynieria precyzyjna
W tym okresie Lexus nie opublikował danych GAWR dla modeli ES, GS, IS, LS, SC i RX. Dla żadnego z nich. GX 470 i LX 470/570 również nie miały żadnych danych. To dziwne w przypadku ciężkich SUV-ów. Zwykle jest specyfikacja. IS-F, LS 600h, GS 450h/460. Wszystkie pola są puste. Sugeruje to, że dane dla tych konkretnych segmentów rynku nie były gromadzone ani wymagane w ten sam sposób.
Lincoln GAWR: Amerykańska siła
Duże ciężarówki Lincolna niosły dużo ciężaru. Mark LT z 2006 r. ważył 3450 funtów z przodu i 3850 funtów z tyłu. Navigator był cięższy: 3300 funtów z przodu i 4128 funtów z tyłu. Masywna tylna oś. Navigator z 2007 r. podnosi tę liczbę do 3350/4300 funtów. Wciąż masywny. Mark LT 2008 utrzymał swoje parametry znamionowe 3450/3850 funtów. Navigator pozostał na poziomie 3350 GBP/4300 GBP. Do 2009 roku Navigator wzrósł do 3450/3850 funtów. Reszta składu – MKX, MKZ, Town Car, Zephyr, MKS – nie miała żadnych danych. Tylko te dwa ciężkie modele.
Mazda GAWR: Samochody dla kierowców
Specyfikacje ciężarówek i SUV-ów Mazdy były zróżnicowane. Ciężarówki serii B były spójne. B2300: 2400 funtów z przodu, 2750 funtów z tyłu. B3000: 2625/2750 funtów. B4000: 2850/2750 funtów. Tribute nie zawierał żadnych danych. Minivan Mazda5 z 2006 r. ważył 2218/2355 funtów. Mazda6: 2372 funtów z przodu, 2119 funtów z tyłu. Asymetryczny. 2007 Prędkość 3: 2216/2064 funtów. 2007 MX-5: 2449/2103 funtów. Mazda6 2008 ważyła 2216/2064 funtów. Mazda6 2009 nieznacznie zmienia te dane i wynosi 2286/2062 funtów. Modele CX-7 i CX-9 nie miały żadnych danych. RX-8 i MX-5 (po 2007 r.) nie miały żadnych danych.
Mercedes-Benz GAWR: niemiecka inżynieria
Mercedes nie określił GAWR dla żadnego ze swoich głównych modeli. Klasa C, Klasa E, Klasa S, CLS. G-Wagon, klasa ML, klasa GL. Wszystko jest puste. Nawet SLR McLaren nie miał danych dotyczących nacisku osi. Możliwe, że liczby te uznano za informacje wrażliwe lub po prostu nie zostały one odnotowane w tym konkretnym zestawie danych. Jeśli posiadałeś 2009 ML350 lub GL450, nie miałeś GAWR w tym wpisie.
Mercury GAWR: marka premium Forda
Mercury był zasadniczo rebrandingiem Forda. Mountaineer, hybrydowy SUV oparty na modelu Escape/Mariner, w 2006 roku miał nośność 2860 funtów z przodu i 3340 funtów z tyłu. To wszystko. Pozostała część gamy modeli – Grand Marquis, Mariner, Milan, Montego, Monterey, Sable – nie miała danych. Tylko Góral nosił te numery. To logiczne. Góral był ciężkim koniem pociągowym. Sedany były lekkie. W tym kontekście prawdopodobnie nie uznano tych liczb za krytyczne w przypadku małych samochodów.
MINI GAWR: Mały, ale ciężki
MINI było niesamowicie specyficzne. Cooper Convertible z 2007 r. ważył 1918 funtów z przodu i 1697 funtów z tyłu. Hardtop: 1929 funtów z przodu, 1653 funtów z tyłu. Ciężki przód. Klasyczne pochylenie MINI. Clubman 2008 został zrównoważony na poziomie 1830/1830 funtów. Dane dotyczące kabrioletów i hardtopów utrzymały się na poziomie z 2007 roku. Do 2009 roku John Cooper Works Hardtop ważył 1918/1676 funtów. JCW Clubman: 1929/1863 funtów. Wszystkie modele MINI w tej gamie posiadały dane. Te liczby były dla nich ważne. Małe auto, duże obciążenie amortyzatorów przednich. Przedni GAWR jest stale wyższy niż tylny.
Dane Toyoty GAWR
Spójrzmy na liczby dla Toyoty. Nie publikują co roku specyfikacji dla każdego poziomu wyposażenia. Będziemy musieli pogrzebać w danych.
Land Cruiser z 2006 r. przewoził 3595 funtów na przedniej osi i 4220 funtów na tylnej. RAV4 był lżejszy – 2535 funtów z przodu i 2435 funtów z tyłu.
Do 2007 roku tylna oś RAV4 została poważnie wzmocniona. Urosła do 4730 funtów. Oś przednia pozostała na poziomie 4430 funtów. Tymczasem Tundra zaczynała od 3900 funtów z przodu i 3800 funtów z tyłu.
W roku 2008 RAV4 powrócił do poprzednich wartości 2535/2435. Dane Land Cruisera zniknęły.
Venza została dodana do oferty w 2009 roku, ale dane GAWR również nie są dostępne w tym przypadku. RAV4 utrzymuje obciążenie 2535 funtów z przodu i 2435 funtów z tyłu.
Przydatna wskazówka: Jeśli w Land Cruiserze wpadniesz w poślizg, sprawdź parametry tylnej osi. To tutaj znajduje się udźwig 4220 funtów.
Analiza danych Suzuki GAWR
Suzuki nie jest już tym, czym było kiedyś. Ale kiedy produkowali samochody, mieli określone ograniczenia.
XL7 był koniem pociągowym. W 2006 roku wytrzymał 2205 funtów z przodu i 2866 funtów z tyłu.
Aerio i Forenza były lżejsze. Obydwa miały około 1918 funtów na przednią oś. Tylna oś była zróżnicowana. Aerio ważył 1940 funtów, a Forenza 1764 funtów.
W 2007 roku pojawił się SX4. Oś przednia: 2050 funtów. Tył: 1786 funtów. XL7 zyskuje również moc, zwiększając masę do 2590 funtów z przodu i 2921 funtów z tyłu.
W 2008 roku zaprzestano produkcji SX4 i Aerio. XL7 zachował swoje dane 2590/2921.
Equator pojawił się w 2009 roku, ale nie ma danych. Dane XL7 zniknęły.
Dane techniczne Subaru GAWR
Subaru znane jest z napędu na wszystkie koła (AWD). Oznacza to, że rozkład masy ma znaczenie.
W 2006 roku wprowadzili na listę Imprezę. Sedany. Kombi. Sporty Outbackowe. WRXSTI. Starsze sedany i kombi. Leśnicy. Plemiona. Badji. Żadnych numerów.
W 2007 roku lista została skrócona. Nie Baja. Brak WRX-STI. Tylko modele podstawowe. Nadal nie ma numerów.
W 2008 roku lista ta pozostała podobna. WRX STI powraca. Nazwa Tribeca została zmieniona z B9 Tribeca. Wciąż pusty.
W 2009 roku poszli tą samą drogą. Leśniczy. Dziedzictwo. Outback. Tribeca. Wszystko jest puste.
Dlaczego nie ma liczb? Subaru często podaje w ogólnych specyfikacjach ładowność zamiast GAWR. Jeśli podczas modernizacji zawieszenia potrzebujesz dokładnych ograniczeń osi, możesz potrzebować instrukcji sprzedawcy lub testu skali.
inteligentny GAWR
smart fortwo wszedł na rynek amerykański w 2008 roku. Jest malutki.
Dane GAWR za rok modelowy 2008 nie są dostępne w tych ogólnych tabelach.
Uwaga: pusty pojazd waży około 1800 funtów. Jeśli podzielisz tę wagę równo, otrzymasz osie o masie poniżej 1000 funtów. Nie przeciążaj go.
Limity GAWR Scion
Scion był młodzieżowym oddziałem Toyoty. Samochodami były zasadniczo Toyoty z różnymi plakietkami.
tC: Nie podano danych GAWR.
xA / xB: Modele z 2006 roku nie miały danych. W roku 2007 podano jedynie tC. W 2008 roku dodano xB i xD. W 2009 roku pozostały tC, xB, xD.
Żadnych numerów.
Realistyczne oszacowanie: Scion nie publikował danych GAWR przez większość swojego istnienia. Jeśli potrzebujesz dokładnych numerów o dużej wytrzymałości, użyj odpowiedników Toyoty dla tej samej platformy (Corolla Matrix itp.).
Dane Saturna GAWR
Saturn zniknął. Ale dane istnieją na koniec wydania.
Głównym narzędziem był Outlook. Dzieliła platformę z GMC Acadia.
W latach 2007–2009 Outlook ważył 3197 funtów na przedniej osi i 3527 funtów na tylnej osi.
Aura, VUE, Niebo, Ion, Przekaźnik, Astra… bez liczb.
Uwaga dla entuzjastów samochodów: Ocena tylnej osi Outlooka jest przyzwoita jak na crossovera. Jeśli się poślizgniesz, trzymaj się limitu 3527 funtów. Nie przesadzaj.
Dane techniczne Saaba GAWR
Saab to kolejna marka widmo. Ale w 2008 i 2009 roku podali nam numery 9-7X.
To jest przemianowany GMC Envoy. To ma sens.
2008: 2950 z przodu / 3400 z tyłu.
2009: 2950 z przodu / 3400 z tyłu.
9-3 i 9-5 nie miały żadnych danych.
Kontekst: 9-7X był pod skórą ciężką ciężarówką. Nośność tylnej osi wynosząca 3400 funtów odzwierciedla dziedzictwo GM. Jeśli odnawiasz taki pojazd, pamiętaj o tym podczas modernizacji amortyzatorów lub sprężyn.
Porsche GAWR
Porsche nie zawsze umieszcza GAWR na ogólnych wykresach konsumenckich. Koncentrują się na wskaźnikach wydajności.
2006: Kajenna. Brak dostępnych danych.
2008: 911. Bokser. Cayenne. Kajman. Wszystko jest puste.
2009: 911 Carrera. Bokser. Cayenne. Kajman. Wszystko jest puste.
Konkluzja: Właściciele Porsche zazwyczaj przy podejmowaniu codziennych decyzji opierają się na indeksach nośności i parametrach opon (indeks nośności), a nie na twardych liczbach GAWR. Jeśli przygotowujesz swojego Caymana do jazdy na torze, sprawdź ścianę boczną opony. To jest twój prawdziwy limit.
Pontiac GAWR
Pontiac nie żyje. Jednak dane za lata 2006–2009 są nadal dostępne.
Torrent był spójny. Miał 2535 funtów z przodu i 2535 funtów z tyłu. Symetryczny. Tylko.
Grand Prix w roku 2007 wynosiło 62/38? Wygląda na literówkę lub błąd w rozkładzie procentowym w źródle. Prawdopodobnie powinien to być rozkład masy lub limit specyficzny dla wyposażenia, ale bez ogólnej dopuszczalnej masy całkowitej jest to mylące. Załóżmy, że nie jest to standardowy GAWR.
Inne modele: G5, G6, GTO, Przesilenie, Vibe, G8. Wszystko jest puste.
Uwaga: Jeśli modyfikujesz Torrent, pamiętaj, że dzieli on platformę z Buick Enclave. Obciążenia osi są identyczne.
Nissan GAWR
Nissan ma zagmatwaną historię danych. Niektóre modele, niektóre lata.
Altima (2006): 2399 przód / 1991 tył. Asymetryczny.
Frontier (2007-2009): 3296 z przodu / 3197 z tyłu. Prawie symetryczny.
Titan (2007): 3300 przód / 3800 tył. Mocna tylna oś.
Większość innych Nissanów (350Z, Armada, Maxima, Murano, Pathfinder, Quest, Sentra, Xterra) nie ma danych.
W latach 2008 i 2009 utrzymywały się luki w przypadku Frontier i Tytana. Dane Altimy zniknęły po 2006 roku.
Skąd asymetria? Przód Altimy, w którym znajdują się elementy silnika i układu kierowniczego, prawdopodobnie powoduje większe obciążenie przedniej osi. Tylna oś Titana jest wytrzymalsza, aby wytrzymać ładunek i holowanie.
Mitsubishi GAWR
Mitsubishi jest powściągliwe w kwestii specyfikacji.
Raider to jedyny model z danymi sekwencyjnymi od 2006 do 2009 roku.
Raider (2006-2009): 3100 z przodu / 3600 z tyłu.
To jest przemianowany Dodge Raider. Ma wspólne podwozie z Dodge Ramem. Oceny są takie same.
Inne modele: Eclipse, Endeavour, Galant, Lancer, Montero, Outlander. Wszystko jest puste.
Konkluzja: Jeśli chcesz danych Mitsubishi GAWR, poszukaj odpowiednika Dodge’a. Najeźdźca jest kluczem. W przypadku Eclipse lub Lancera nie zostajesz z niczym.
Luki w danych Volkswagena i ograniczenia osi Volvo
Sekcja poświęcona Volkswagenowi opisuje historię niekompletnych danych. W przypadku lat modelowych 2006–2009 lista jest pełna spacji.
Golf? Żadnych numerów.
GTI? Pusty.
Jetta? Nic.
Beetle kabriolet i coupe? Ta sama historia. Passat sedan, kombi, a nawet flagowy Phaeton są oznaczone myślnikiem. Modele Rabbit, Touareg, Eos, GLI, R32, Routan i Tiguan nie mają określonego dopuszczalnego nacisku na oś w tym zestawie danych.
Jest to rozczarowujące dla osób planujących holowanie przyczepy lub modyfikację zawieszenia. Liczby te są niezbędne, aby poznać swoje ograniczenia. Ale tutaj ich po prostu nie ma.
„Brak danych dla większości modeli VW pozostawia entuzjastów do zgadywania, jakie są bezpieczne limity obciążenia.”
Jest jeden wyjątek dotyczący Volvo, w przypadku którego dane istnieją.
Zestawienie ciężaru osi Volvo
Volvo nie pozostawiło nas bez danych dotyczących każdego samochodu. Model S80 z 2006 roku miał rozkład masy na przednią i tylną oś 2230/2290. Wyższe wyniki uzyskał XC90: 2820/3150.
W 2007 roku oferta utrzymała wydajność XC90 na poziomie 2820/3150. Większość innych modeli – C70, S40, S60, V50, V70, XC70 – nadal nie miała określonych danych.
Do 2008 roku sytuacja uległa zmianie. V70 spadło do 2690/2513. XC70 ustabilizowało się na poziomie 2800/2646. XC90 pozostaje niezmienione: 2820/3150. Na liście nadal brakowało modeli C30, C70, S40, S60 i S80.
Rok 2009 był rokiem stabilnym.
V70 pozostał na poziomie 2690/2513.
XC70 pozostał na poziomie 2800/2646.
XC90 pozostało na poziomie 2820/3150.
Na przestrzeni lat nie dostarczono żadnych danych GAWR dla wszystkich pozostałych modeli Volvo.
Dlaczego te liczby mają znaczenie
Znajomość dopuszczalnego nacisku na oś (GAWR) to nie tylko formalność. Jest to kwestia bezpieczeństwa.
Przekroczenie dopuszczalnego obciążenia osi przedniej lub tylnej może skutkować awarią zawieszenia. Ma to wpływ na hamowanie. Utrudnia to obsługę. Jeśli holujesz przyczepę, za każdym razem, gdy wjeżdżasz na autostradę, zbliżasz się do tych wartości granicznych.
Poniższe linki pomogą Ci zrozumieć szerszy obraz.
- Jaka jest podstawowa masa własna?
- Jak działają opony
- Jak kupić samochód
- Jak działają stacje wagowe dla samochodów ciężarowych?
- Jak działają zawieszenia samochodowe?
- HowStuffWorks – kanał o ciężarówkach
Dodatkowe zasoby:
– Firma Motoryzacyjna Forda
– Przewodnik dla kupujących nowy samochód
– Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA)
Źródła:
– Autopedia. „Procedury ważenia pojazdów TISC”. (25 września 2008)
– Carlist.com. „Słownik motoryzacyjny: Obciążenie osi (GAWR).” (25 września 2008)
– Firma Motoryzacyjna Forda. „Ford Cars: Pomoc – Słowniczek”. (25 września 2008)
– Era silnika: historia samochodów. „Słownik terminów motoryzacyjnych: gr.” (25 września 2008)
– Przewodnik po zakupie nowego samochodu. „Dopuszczalny nacisk na oś (GAWR).”. (25 września 2008)
– Departament Transportu Stanów Zjednoczonych – NHTSA. „Holowanie przyczepy: wyposażenie zabezpieczające: jeśli masz już pojazd holowniczy”. (kwiecień 2002).


















